Partner serwisu
01 marca 2016

Więcej energii, mniej ciepła

Kategoria: Artykuły z czasopisma

– Nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną to ok. 3000 MWh rocznie i wciąż wzrasta, zaś cieplną – 14 750 GWh. Dlatego zainwestowaliśmy w kogenerację, która zapewni nam ekologiczną energię i ciepło oraz pozwoli na oszczędności rzędu 30% – mówi Piotr Ciepał, wiceprezes Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego „Ustroń” S.A., z którym rozmawiamy o działaniach poprawiających efektywność energetyczną górskiego Uzdrowiska.

Więcej energii, mniej ciepła

Jakie są potrzeby energetyczne i cieplne Uzdrowiska Ustroń?
Jesteśmy jednym z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie. Ze względu na chociażby skalę działalności, potrzeby energetyczne również nie mogą być małe – w tej chwili to około 3000 MWh rocznie. Natomiast jeśli mówimy o potrzebach cieplnych, to wynoszą one obecnie 14 750 GWh rocznie.

Czy się zwiększają?

Planujemy zmianę technologii przygotowywania posiłków dla naszych gości – zrezygnujemy z wykorzystania w tym procesie pary wodnej na rzecz energii elektrycznej. Po modernizacji kuchni zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie wyższe o 400 MWh – wzrośnie do poziomu 3400 MWh. Z kolei, jeśli chodzi o energię cieplną, to modernizacja kuchni i planowane uruchomienie modułu kogeneracyjnego zmniejszy nasze potrzeby w tym zakresie do 13 500 GWh. Ciepła woda na potrzeby socjalne będzie pochodziła również z kogeneracji.

Czy są państwo zadowoleni z inwestycji? Kiedy będzie można mówić o jej opłacalności?

O tym będziemy mogli powiedzieć dopiero po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy i po porównaniu
kosztów za taki sam okres w roku poprzednim. Jesteśmy przekonani, że efekty przyjdą szybko. Z przeprowadzonych analiz przed podjęciem decyzji o inwestycji wynika, że będą to oszczędności rzędu 30%.

Czy podejmujecie jeszcze inne działania, by zwiększyć efektywność?

Uzdrowisko Ustroń może się poszczycić uzyskaniem białych certyfikatów. Dzięki przeprowadzonej termomodernizacji na obiektach Równica, Kos, Narcyz oraz hotelu Wilga oszczędzamy energię. Wszystkie kotły energetyczne zasilane gazem, znajdujące się w budynkach Uzdrowiska, poddane zostały ocenie efektywności energetycznej. Ich modernizacja przynosi nie tylko efekty energetyczne, ale również ekologiczne, co jest bardzo ważne z punktu widzenia całego Uzdrowiska.

Jakie plany na przyszłość? Co jeszcze chcielibyście poprawić?

Dzięki kogeneracji chcemy dostarczać energię elektryczną do pozostałych obiektów noclegowych należących do Uzdrowiska Ustroń, czyli do sanatoriów Kos i Narcyz oraz hotelu Wilga. Będziemy mogli również sprzedawać energię innym pobliskim podmiotom. Ponadto realizujemy wymianę oświetlenia na mniej energochłonne, ledowe. Kolejnym krokiem będzie modernizacja źródła ciepła w budynku obsługi spółki.

W Uzdrowiskowym Instytucie Zdrowia, gdzie jest realizowanych około 6 tys. zabiegów dziennie, surowce do zabiegów przygotowywane są z wykorzystaniem pary wodnej; zmienimy to na rzecz gorącej wody uzyskanej z układu kogeneracyjnego.

Przygotowujemy się również do montażu baterii słonecznych – na początek w Sanatorium Uzdrowiskowym Rosomak, a później w pozostałych obiektach. Realizacja tej inwestycji planowana jest w oparciu o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Czy korzystaliście np. z audytu energetycznego?

Tak, został wykonany audyt energetyczny wszystkich obiektów Uzdrowiska Ustroń. W efekcie przeprowadzona została termomodernizacja większości naszych budynków, a w najbliższym czasie planujemy także termomodernizację Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia. Ponadto rozważamy budowę kompleksu basenów rekreacyjnych w innowacyjnej technologii zeroenergetycznej, w tzw. architekturze pasywnej. To pozwoli nam rozszerzyć naszą ofertę dla gości hotelowych łączących pobyt w hotelu Wilga i korzystających z zabiegów w Medical&SPA Prestige Club.

Rozmawiała Aldona Senczkowska-Soroka

Fot. Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe „Ustroń” S.A.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ