Partner serwisu
14 marca 2016

GE: Energia z wiatru kluczowa dla zapewnienia Polsce zrównoważonego i bezpiecznego miksu energetycznego

Kategoria: Aktualności

Sektor elektroenergetyczny zarówno w Polsce, jak i w całej Europie od kilku lat ulega dynamicznym zmianom. Ma miejsce wyraźna tendencja odchodzenia od dużej energetyki konwencjonalnej i wykorzystywania paliw kopalnych jako źródeł energii elektrycznej. Wiąże się to m.in. z koniecznością wypełnienia unijnego celu OZE wyznaczonego dla Polski na poziomie 15 proc. zielonej energii w konsumpcji energii ogółem.

GE: Energia z wiatru kluczowa dla zapewnienia Polsce zrównoważonego i bezpiecznego miksu energetycznego

W Warszawie odbyła się konferencja PSEW 2016, której jednym z ambasadorów jest firma GE. Cliff Harris, dyrektor generalny GE Renewable Energy na region EMEA, wziął udział w sesji inauguracyjnej wydarzenia. Jak powiedział, „energia pozyskiwana z wiatru jest kluczowa dla zapewnienia Polsce bardziej zrównoważonego i bezpiecznego miksu energetycznego. GE liczy na owocną współpracę ze wszystkimi interesariuszami na rzecz osiągnięcia polskich celów OZE na rok 2020 i później”.

Obecnie szczególnie widoczny jest trend rozwoju energetyki wiatrowej. Według Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA) Polska jest jednym z europejskich liderów jeśli chodzi o inwestycje w tę gałąź energetyki odnawialnej – tylko w 2015 roku powstały instalacje wiatrowe o łącznej mocy 1266 MW. Więcej wiatraków wybudowali jedynie Niemcy. Kontynuacja tego trendu wymaga jednak odpowiednich regulacji i zrozumienia branży ze strony ustawodawcy.

GE od lat umacnia swoje zaangażowanie w energetykę wiatrową w Polsce. Na koniec 2015 roku zainstalowana baza GE w Polsce wynosiła 288 turbin o łącznej mocy 670 MW. Do największych farm wiatrowych z zainstalowanymi turbinami GE należą:

  • zakończony w 2014 roku projekt Darłowo (I, II oraz III),
  • zakończony w 2015 roku projekt Galicja o mocy 67 MW,
  • zakończona w 2015 roku farma wiatrowa Lotnisko o mocy 90 MW.

Jednocześnie polski rynek cały czas pozostaje w centrum zainteresowania GE. Dzięki sfinalizowanemu w listopadzie ub. r. przejęciu przez firmę działu energetycznego Alstomu, GE dysponuje obecnie jedną z najbardziej kompleksowych ofert w obszarze energetyki na świecie.

Źródło: informacja prasowa

Fot. freeimages

 

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ