Partner serwisu
30 marca 2016

ABB zwiększa liczbę OZE w europejskiej sieci energetycznej

Kategoria: Aktualności

ABB otrzymała warte około 140 mln USD zlecenie na projekt, dostawę i instalację stacji przekształtnikowej HVDC, w Bentwisch w północnych Niemczech. Zamawiającym jest duński operator systemu przesyłowego Energinet.dk i niemiecki 50Hertz Transmission. Stacja przekształtnikowa HVDC Light typu „back-to-back”, pierwsza tego rodzaju w Europie, pozwoli na połączenie asynchronicznych sieci energetycznych AC Danii i Niemiec.

ABB zwiększa liczbę OZE w europejskiej sieci energetycznej

Dostawa systemu HVDC to kluczowy technologiczny wkład ABB w projekt połączenia energetycznego „Kriegers Flak”, który stanowić będzie pierwsze na świecie, morskie połączenie energetyczne wykorzystujące połączenia krajowe: przyszłej duńskiej farmy wiatrowej Kriegers Flak
i niemieckich, uruchomionych farm morskich Baltic 1 i 2. Wcześniej, w roku 2015, ABB wygrała również kontrakt o wartości 100 mln USD na dostawę systemu kabli podmorskich AC, stanowiącego połączenie energetyczne dla duńskiej farmy Kriegers Flak.

Nowe połączenie o przepustowości 400 MW będzie w stanie zapewnić zasilanie dla ponad 400 000 gospodarstw domowych. Budowa tej infrastruktury o krytycznym znaczeniu jest współfinansowana przez Unię Europejską i stanowi istotny krok w kierunku osiągnięcia europejskich celów w zakresie odnawialnych źródeł energii. Poza umożliwieniem włączenia do sieci większej ilości odnawialnych źródeł, nowe połączenie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne i stworzy dodatkowe możliwości obrotu energią.

- ABB ma nieporównywalne referencje w budowie połączeń energetycznych HVDC i odgrywa kluczową rolę w realizacji wizji europejskiej sieci energetycznej – powiedział Claudio Facchin, dyrektor Globalnej Dywizji Produktów i Systemów Energetyki ABB. – Włączanie do sieci odnawialnych źródeł energii i rozwój połączeń to kluczowe elementy strategii ABB Next Level, odpowiadającej na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną przy minimalnym, negatywnym wpływie na środowisko naturalne.

ABB dostarczy kompletną stację HVDC, w tym transformatory, zawory, systemy chłodzenia, sterowania i ochrony oraz inne urządzenia stacyjne. HVDC Light gwarantuje wyrafinowane funkcjonalności sieci, takie jak rozruch beznapięciowy przy odzyskiwaniu zasilania i wyjątkowe sterowanie zasilaniem pozwalające na regulację systemu w zależności od zmian prędkości wiatru.

ABB powierzono realizację w sumie ponad 110 projektów HVDC, od momentu wprowadzenia przez firmę tej technologii na rynek, co miało miejsce ponad 60 lat temu. To w sumie daje całkowitą zainstalowaną moc o wartości ponad 120 000 MW i infrastrukturę dostarczoną do około połowy krajów świata. Dalszy rozwój technologii HVDC, zaowocował w latach 90-tych rozwiązaniem przekształtnika współpracującego ze źródłem napięciowym (VSC) To rozwiązanie o nazwie HVDC Light, jest kolejną pionierską propozycją ABB. Firma zrealizowała 18 z 24 projektów VSC HVDC na świecie.

Źródło: ABB

Fot. freeimages

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ