Partner serwisu
07 kwietnia 2016

Z początkiem wiosny słońce cieszy podwójnie

Kategoria: Aktualności

Nadejście wiosny, a zatem więcej światła słonecznego i „dłuższy” dzień, to dobra wiadomość dla użytkowników instalacji fotowoltaicznych. W kwietniu wydajność paneli wzrasta gwałtownie w porównaniu do miesięcy zimowych.

Z początkiem wiosny słońce cieszy podwójnie

Potwierdzają to dane gromadzone przez OPEUS Energia pozyskiwane w wyniku monitorowania parametrów instalacji wybudowanych w różnych częściach naszego kraju. Ich analiza pokazuje, że w kwietniu ilość mocy generowanej przez panele fotowoltaiczne zwiększa się aż czterokrotnie w porównaniu do stycznia.

Pogoda panująca od kwietnia do października pozwala ogniwom fotowoltaicznym pracować najbardziej efektywnie. Niebagatelny wpływ ma na to również przestawienie się na czas letni. Dzięki temu okres największej wydajności paneli lepiej pokrywa się z naszym rytmem dziennym i łatwiej jest doprowadzić do sytuacji, w której konsumowana jest wyłącznie energia przez nie generowana. Szczytowy okres produkcji w ciągu doby przypada pomiędzy 6:00 a 20:00.

Okres wiosenny jest w związku z tym szczególnym czasem również dla branży fotowoltaicznej – producentów, projektantów i instalatorów.

- Na przestrzeni ostatnich dwóch lat poziom energii wytwarzanej za pomocą paneli fotowoltaicznych zwiększył się w Polsce czterokrotnie. Wzrost zainteresowania klientów rozwiązaniami pozwalającymi pozyskiwać energię ze słońca obserwujemy szczególnie wiosną. Ze względu na warunki pogodowe jest to faktycznie dobry czas na inwestycję, ponieważ ta poru roku daje niejako gwarancję optymalnego wykorzystania posiadanych paneli. W zeszłym okresie wiosennym wykonaliśmy 60% całości zrealizowanych w 2015 r. inwestycji. Jest to szczególnie dobry czas dla dużych inwestycji. Rok temu od marca do maja ukończyliśmy instalację m.in. farm fotowoltaicznych w Ustroniu Morskim oraz Szczecinie. Każda z nich generuje moc od 1 do 1,5 MWh – wskazuje Sławomir Reszke, prezes OPEUS Energia.

Polski rynek coraz nowocześniejszy

Czynnikiem mającym niebagatelny wpływ na rozwój branży jest ciągłe doskonalenie rozwiązań i wprowadzanie innowacji. Powstające obecnie moduły są w stanie wygenerować nawet o 25% większe uzyski energii, w porównaniu ze starszymi modelami. Ponadto wykonane są z trwalszego szkła, co jest w stanie zagwarantować ich żywotność nawet do 30 lat, a to o 5 lat więcej niż wcześniej. Rosnąca popularność paneli przekłada się też na stopniowy spadek ich cen.

- Głównym czynnikiem determinującym poziom cen instalacji w Polsce jest dostępność urządzeń oraz ilość profesjonalnych wykonawców. Pięć lat temu było ich niewielu, a kanały dystrybucji elementów składowych instalacji były nieliczne. Stąd ich cena była znacząco wyższa niż dziś. Do dziś pokutuje mit, że montaż instalacji PV zwraca się dopiero po 15 latach, więc jest nieopłacalny. Jednak obecnie dostępne są na rynku instalacje w cenie od 5 500 zł/kWp. Średnio czas zwrotu wynosi, w wypadku skorzystania z dotacji, ok. 6-7 lat – mówi Sławomir Reszke.

Nie można jednak dokonać prostego porównania cen systemów ze względu na duże zróżnicowanie warunków, decydujących o złożoności instalacji, takich jak chociażby charakterystyka obiektu, który ma obsługiwać.


Źródło: informacja prasowa

Fot. 123rf

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ