Partner serwisu
02 czerwca 2016

Wiceministrowie Kurtyka i Piotrowski z wizytą w Wielkiej Brytanii

Kategoria: Aktualności

Wzmocnienie współpracy z jednym z liderów transformacji energetycznej w Europie, zarówno w sferze nowoczesnych rozwiązań dla energetyki, jak i współpracy w obszarze polityki energetycznej Unii Europejskiej – to główne cele zorganizowanej 24-25 maja 2016 r. wizyty wiceministrów energii Andrzeja Piotrowskiego i Michała Kurtyki w Wielkiej Brytanii.

Wiceministrowie Kurtyka i Piotrowski z wizytą w Wielkiej Brytanii

Podczas spotkania z Sekretarz Stanu w Departamencie Energii i Zmian Klimatu (DECC) Panią Amber Rudd przedyskutowano możliwości współpracy w zakresie  funkcjonowania rynków energii w obu krajach, jak również współtworzenia polityki energetycznej Unii Europejskiej.

Wiceminister Kurtyka podkreślił, że Wielka Brytania rozpoczęła w ostatnich latach drogę głębokiej zmiany swojej polityki energetycznej. – Wdrażane są rozwiązania wspierające nowy rynek energii i wychodzące naprzeciw unijnym regulacjom w zakresie ograniczenia skutków zmian klimatu – ocenił. Podkreślił że jednym z priorytetowych celów polskiego Ministerstwa Energii jest by wzrost bezpieczeństwa energetycznego wspierał rozwój gospodarki. – Ramy unijnej polityki energetyczno-klimatycznej wymuszają zupełnie nowe podejście, które w naszym kraju chcemy oprzeć na najnowocześniejszych rozwiązaniach – zaznaczył.

Wiceminister Andrzej Piotrowski podkreślił, że Ministerstwu Energii zależy na bliskiej kooperacji z wiodącymi krajami w obszarze wdrażania najnowocześniejszych rozwiązań dla energetyki. – Mamy bardzo ambitne zamierzenia i uważnie przyglądamy się jak funkcjonują w innych krajach niektóre, obiecujące rozwiązania dla energetyki, rynku energii i nowych technologii. – powiedział. - Dodał,  że cenny wzorzec stanowi brytyjski model rozwoju obszaru energii. – Jest on oparty na racjonalnym podejściu i dopasowaniu do lokalnych realiów – ocenił.

W trakcie wizyty delegacja ME zapoznała się również z brytyjskimi doświadczeniami w zakresie wdrażania technologii wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych. Strona polska omówiła również  zamierzenia Polski w obszarze rozwoju energetyki jądrowej oraz budowy nowego reaktora badawczego.

Polska delegacja spotkała się również z przedstawicielami brytyjskiego przemysłu i nauki działających w obszarze rozwoju nowych technologii reaktorowych – tj. Urenco, AMEC Foster Wheeler, Rolls-Royce, konsorcjum U-Battery oraz National Nuclear Laboratory Limited.

W czasie dwudniowej wizyty podpisany został również list intencyjny pomiędzy Narodowym Centrum Badań Jądrowych, a brytyjskim konsorcjum U-Battery o podjęciu przygotowań do budowy w instytucie w Świerku wysokotemperaturowego reaktora chłodzonego gazem (ang. High Temperature Gas Reactor – HTGR). Technologia ta umożliwia wytwarzanie ciepła przemysłowego i wykazuje odporność na wszelkiego rodzaju awarie, co sprawia, że polscy naukowcy uznają ja za szczególnie obiecującą.

Źródło i fot.: ME

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ