Partner serwisu
14 czerwca 2016

Lampy solarne czyli słońce, które świeci nocą

Kategoria: Aktualności

Termomodernizując swój dom warto pamiętać nie tylko o wymianie okien, ociepleniu dachu, ścian i piwnic, sprawności systemów ogrzewania i wentylacji, ale także o zmniejszeniu zużycia energii w otoczeniu budynku. Pomoże w tym m.in. zmiany w oświetleniu na gankach, balkonach czy w ogrodach.

Lampy solarne czyli słońce, które świeci nocą

Lampy solarne to najbardziej ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie oświetleniowe stosowane na zewnątrz budynków. Wyposażone są one w efektywne panele słoneczne, które - naładowane w ciągu dnia - dają jednostajny strumień świetlny nawet do 8 godzin po zapadnięciu zmroku. Jest to zasługą zastosowanych modułów LED, które z jednej strony są oszczędne (przez co świecą dłużej na naładowanych bateriach), a z drugiej świecą ładnym, ciepłym i mocnym światłem.

 - Energię słoneczną potrafimy przekształcić w energię elektryczną dzięki ogniwom fotowoltanicznym, wytwarzanym najczęściej z krystalicznego krzemu (Si) – mówi Bogdan Ślęk, wiceprzewodniczący Polskiego Komitetu Oświetleniowego, ekspert firmy Philips Lighting. – Poprzez szeregowe połączenie wielu ogniw, uzyskujemy większe napięcie, które pozwala optymalnie zasilić moduł LED – dodaje.

Kluczem do tego, by lampa była efektywna i działała przez lata jest zastosowanie odpowiedniego akumulatora do magazynowania energii. – Najlepszy obecnie jest litowo – jonowy, dużo trwalszy i bardziej wydajny, aniżeli dość popularny w tańszych lampach solarnych akumulator niklowo – jonowy – twierdzi Bogdan Ślęk.

Ze względu na brak poboru prądu, jedynym kosztem użytkowania oświetlenia jest lampa. Warto przy tym zwracać uwagę na jakość materiałów, z jakich wykonana jest lampa, a także czy przystosowana jest do warunków zewnętrznych (stopień ochrony od IP 44  - numer oznaczający klasę szczelności - stopień ochrony zapewnianej przez obudowę przed wnikaniem obcych ciał stałych oraz przed wnikaniem wody).

Oryginalne i dobrej jakości lampy solarne są wyposażone w dodatkowe funkcje energooszczędne, takie jak wyłącznik oraz czujnik ruchu. Dzięki nim światło jest włączone tylko wtedy, gdy naprawdę jest potrzebne. Służą temu: funkcja dzień/noc, która sprawia, że lampa zewnętrzna automatycznie włącza się po zmroku oraz czujnik ruchu.

Lampy solarne nie wymagają podłączania przewodów sieciowych. Emitują światło o jasności do 100 lumenów, co w zupełności wystarcza, by oświetlić wydzielony obszar lub podkreślić wybrane walory architektoniczne. Montaż jest bardzo prosty. Wystarczy kilka minut, by rozmieścić je np. w ogrodzie, w wybranych wcześnej miejscach. Mało tego – w każdej chwili można zmienić aranżację świetlną przestawiając je w inne miejsca.

Więcej informacji na temat termomodernizacji budynków jednorodzinnych można znaleźć na www.EkologicznyDom.org

 

Źródło: Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska Centrum Informacji o Środowisku UNEP-GRID Warszawa. Dowiedz się więcej na www.gridw.pl

Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ