Partner serwisu
17 czerwca 2016

Wspólna deklaracja dotycząca sytuacji przemysłu w związku z dyrektywą EU ETS

Kategoria: Aktualności

Przedstawiciele sześciu organizacji podpisali w Ministerstwie Środowiska Wspólną deklarację dotyczącą sytuacji przemysłu w związku z pracami nad projektem dyrektywy EU ETS.

Wspólna deklaracja dotycząca sytuacji przemysłu w związku z dyrektywą EU ETS

Wspólna deklaracja, której inicjatorem było Ministerstwo Środowiska, została podpisana w związku z toczącymi się pracami nad projektem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę nr 2003/87/WE w celu wzmocnienia racjonalnych pod względem kosztów redukcji emisji oraz inwestycji niskoemisyjnych. Znalazły się w niej m.in. postulaty o uwzględnienie szeregu rozwiązań, które będą chronić europejski przemysł przed ucieczką emisji, umożliwią redukcję emisji w sposób efektywny kosztowo, pozwolą zachować konkurencyjność sektorów objętych Europejskim Systemem Handlu Uprawnieniami do Emisji (EU ETS) na arenie międzynarodowej oraz zapewnią utrzymanie zachęt dla inwestycji i innowacji.

– Podpisana dziś deklaracja to ważny głos organizacji branżowych w dyskusji dotyczącej zmian w Europejskim Systemie Handlu Emisjami. Jest potwierdzeniem, że dostrzegają one szansę na wprowadzenie w systemie EU ETS zmian, które zapewnią efektywne ograniczanie emisji gazów cieplarnianych przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności europejskiego przemysłu na arenie globalnej - podkreśla Paweł Sałek, sekretarz stanu w ministerstwie środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej. - Liczę na to, że grono sygnatariuszy się powiększy i wkrótce dołączą kolejni.

Pod Deklaracją podpisali się przedstawiciele: Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu oraz oraz ForumCO2, Związku Pracodawców Polskie Szkło, Stowarzyszenia Papierników Polskich, Konfederacji Lewiatan, Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej i Stowarzyszenia Producentów Cementu. Jest ona jednak otwarta i będą ją mogły podpisać kolejne organizacje.

Przedstawiciele organizacji branżowych zadeklarowali na spotkaniu, że będą wspierali polski rząd w rozmowach dotyczących reformy dyrektywy EU ETS w Komisji Europejskiej, Parlamencie Europejskim i na Forum Unii.

Przeczytaj treść Wspólnej deklaracji dotyczącej sytuacji przemysłu w związku z pracami nad projektem dyrektywy EU ETS.

Źródło i fot.: MŚ

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ