Partner serwisu
28 lipca 2016

Jak bytomianie dbają o czyste powietrze, czyli wakacyjna sonda uliczna

Kategoria: Aktualności

Wymiana indywidualnych, węglowych źródeł ogrzewania na ekologiczne źródła ciepła, właściwa segregacja odpadów i ograniczenie transportu samochodowego to najczęściej wymieniane przez bytomian sposoby dbałości o czyste powietrze w mieście. Takie wnioski płyną z wakacyjnej sondy ulicznej, przeprowadzonej w ramach wspólnego projektu portalu bytomski.pl i Fortum.

Jak bytomianie dbają o czyste powietrze, czyli wakacyjna sonda uliczna

Wakacyjna sonda uliczna została przeprowadzona w związku realizowanym przez Fortum planem inwestycyjnym, zakładającym budowę nowych źródeł ciepła dla Bytomia, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza w mieście. Reporterzy portalu bytomski.pl sprawdzili jak o czyste powietrze w mieście dbają sami jego mieszkańcy. Wyniki sondy pokazują, że obok ograniczenia emisji spalin z transportu drogowego oraz segregacji odpadów, jednym z najczęściej wybieranych sposobów na walkę z zanieczyszczeniem miasta jest zastąpienie systemów grzewczych starego typu przez ekologiczne źródła, takie jak ciepło z sieci.

– Inwestycje w nowe źródła wytwarzania ciepła, które zastąpią wyeksploatowane jednostki, zapewnią w długiej perspektywie bezpieczne dostawy ciepła sieciowego dla Bytomia oraz przyczynią się do poprawy jakości powietrza w regionie. Istotne jest również, rosnące wraz z postępem technologicznym, zaangażowanie mieszkańców w działania na rzecz ochrony środowiska. Wyniki sondy udowadniają, że mieszkańcy Bytomia mają świadomość swojej istotnej roli w tym procesie – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Nowa elektrociepłownia w Zabrzu, z której ciepło będzie docierało do Bytomia za pośrednictwem wybudowanego przez Fortum, 10 kilometrowego odcinka sieci ciepłowniczej, to jeden z elementów planu inwestycyjnego Fortum dla śląskich miast. Firma buduje również nową ciepłownię w bezpośrednim sąsiedztwie elektrociepłowni w Miechowicach. Nowoczesny zakład, który ma być gotowy do końca 2016 roku, będzie stanowił rezerwę dla istniejącej infrastruktury ciepłowniczej w Bytomiu, a także posłuży jako podstawowe źródło ciepła dla bytomian w okresie letnim. Ponadto, zdaniem ekspertów Fortum, inwestycje w nowoczesne i ekologiczne źródła ciepła przełożą się na ograniczenie emisji CO2 oraz innych szkodliwych substancji w mieście.

Źródło: Fortum

Fot. freeimages

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ