Partner serwisu
08 sierpnia 2016

Seminarium „Nowelizacja ustawy OZE” we Wrocławiu

Kategoria: OZE

Wydarzenie zgromadziło wielu przedstawicieli branży OZE oraz było doskonałą okazją do dyskusji na temat nowych regulacji. Było to już szóste spotkanie, firmy City Brand Energia Odnawialna, dotyczące regulacji definiujących branże OZE.

Seminarium „Nowelizacja ustawy OZE” we Wrocławiu

Seminarium od prelekcji inauguracyjnej rozpoczął Michał Szczepański, prezes zarządu Klastra „Prosument”. Klastry oraz spółdzielnie energetyczne mają być swoistym czynnikiem, który w dużej mierze przyczyni się do rozwoju rozporoszonych źródeł energii w Polsce.

Po krótkim wystąpieniu Michała Szczepańskiego, część właściwą szkolenia rozpoczęli Adam Jodłowski oraz Pan Jakub Kasnowski, z Kancelarii Deloitte Legal. Na początku omówione zostały ogólne zagadnienia dotyczące zmian w prawie OZE oraz akty wykonawcze, które na daną chwilę były ogłoszone. Nie znaliśmy wówczas cen referencyjnych, czy wolumenów energii, przeznaczonych na pierwszą aukcję.

Jak zwykle, prezentacja Wojciecha Nawrockiego z firmy Metropolis wzbudziła wzmożoną dyskusję na sali. Temat dozwolonej pomocy publicznej jest bardzo istotny, ponieważ należy pamiętać, że przy podaniu ceny na aukcji musimy uwzględnić pomoc otrzymaną w postaci zielonych certyfikatów oraz pozostałych dofinansowań np. dotacje i kredyty. W. Nawrockizademonstrował na przykładach, jak wyliczyć maksymalną cenę jaką możemy dać w aukcji, w przypadku nowej jak i istniejącej już elektrowni OZE.

Kolejną część szkolenia poprowadził Piotr Orzech, na co dzień Naczelnik Wydziału do spraw Rozstrzygania Sporów w Departamencie Prawnym Urzędu Regulacji Energetyki. Omówiliśmy większość zmian, które zostały wprowadzone od 1 lipca 2016 roku, rozpoczynając od nowych „lepszych” uwarunkowaniach dla biogazowni oraz współspalania po niepokojące sygnały z branży energetyki wiatrowej i słonecznej. Bardzo poruszającą dyskusję wywołała kwestia sprzedawcy zobowiązanego, pamiętajmy, że mniejszym instalacjom trudno będzie wynegocjować dobre warunki sprzedaży, ze względu na brak obowiązku zakupu energii.

Firma City Brand Energia Odnawialna składa serdeczne podziękowania dla Partnerów Merytorycznych szkolenia: Deloitte Legal oraz Metropolis Doradztwo Gospodarcze a także dla wszystkich Patronów Honorowych i Medialnych. Już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych projektach zespołu City Brand Energia Odnawialna.

Źródło i fot.: informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ