Partner serwisu
16 września 2016

ABB odtworzy układy napędowe wentylatorów spalin bloków energetycznych w Elektrowni Opole

Kategoria: Aktualności

Odtworzenie wyeksploatowanych układów napędowych wentylatorów spalin bloków energetycznych w PGE GiEK Oddział Elektrownia Opole zapewni ich bezawaryjną pracę w kolejnych latach. Realizację tego zadania umożliwi sprzęt i rozwiązania technologiczne dostarczone przez ABB.

ABB odtworzy układy napędowe wentylatorów spalin bloków energetycznych w Elektrowni Opole

Układy napędowe wentylatorów spalin dla bloków nr 3 i 4 w opalanej węglem kamiennym Elektrowni Opole wymagają demontażu i odtworzenia z uwagi na ich 20 – letnią eksploatację, a co za tym idzie obniżenie sprawności tych urządzeń. ABB Sp. z o.o. zawarła w tej sprawie umowę z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK), w wyniku postępowania przetargowego przeprowadzonego w oparciu o Ustawę PZP. Wartość umowy wynosi ok. 9,9 mln zł netto. Na podstawie zawartego kontraktu zrealizowane zostaną prace rekonstrukcyjne polegające na odtworzeniu układów napędowych wentylatorów spalin bloku nr 3 i 4. Nowe urządzenia mają zapewniać wymaganą sprawność całego układu urządzeń wentylatorów spalin, które służą do odprowadzania spalin i są kluczowymi urządzeniami bloku energetycznego.

ABB dostarczy, zabuduje i uruchomi cztery układy napędowe wentylatorów spalin o zmiennej regulacji obrotów. Dostawa obejmuje pięć transformatorów, pięć jednostek falownikowych (wyprodukowanych w ABB w Finlandii) oraz pięć silników. Po demontażu istniejących instalacji odbędzie się montaż dostarczonych urządzeń. Następnie przeprowadzone zostaną prace rozruchowe i konfiguracyjne oraz ich optymalizacja.

Realizacja inwestycji przyczyni się do bezpiecznej eksploatacji jednostek energetycznych przez kolejne lata oraz pozwoli na ograniczenie zużycia energii elektrycznej na potrzeby własne bloku.

Projekt zakłada wymianę obecnie eksploatowanych silników na nowe jednostki niskonapięciowe, zasilane z prostego dwuuzwojeniowego transformatora poprzez falowniki niskonapięciowe w wykonaniu regeneratywnym, czyli ze zwrotem energii do sieci.

- Na potrzeby realizacji kontraktu w Elektrowni Opole ABB zaoferowała sprawdzoną konstrukcję silnika modułowego typu AMI. Silniki te mogą pracować w sposób niezawodny, bez względu na to, w jak wymagającej aplikacji czy procesie są stosowane. Ich sprawność jest osiągana dzięki wykorzystaniu sprawdzonych materiałów, z których zbudowany jest stojan i wirnik maszyny w połączeniu z miedzianymi elementami wirnika. Również niskie wibracje mają istotne znaczenie dla żywotności i niezawodności silnika - wyjaśnia Maksymilian Tymcio z Lokalnej Jednostki Biznesu Silników i Generatorów ABB.

Od 2010 r. ABB dostarczyła do polskich zakładów kilkadziesiąt silników tego typu. W ubiegłym roku jednostkę o podobnych rozmiarach – służącą również jako urządzenie napędowe wentylatora – zainstalowano w hucie ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej. ABB to jeden z nielicznych producentów na rynku, który dobiera układ napędowy złożony z przemiennika częstotliwości oraz silnika, będąc producentem zarówno jednego jak i drugiego urządzenia.

Na potrzeby Elektrowni Opole zostanie również dostarczonych pięć przemienników częstotliwości AC NN typu ACS880-17. Ich sprawność znamionowa wyniesie 97,5%. Są to jedne z nielicznych na rynku tego typu urządzeń o tak dużej mocy, posiadające funkcję zwrotu energii do sieci.

Prace instalacyjne w Opolu będą się rozpoczynać i kończyć w trakcie postojów remontowych każdego z bloków. Trwać będą nie dłużej, niż 24 dni kalendarzowe. W przypadku bloku nr 3 zakończenie przewiduje się do kwietnia 2017 r., montaż urządzeń na bloku nr 4 ma się zakończyć w październiku 2019 r.

Elektrownia Opole jest jednym z oddziałów spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią Grupy Kapitałowej PGE. Została przekazana do eksploatacji w latach 1993-1997. Funkcjonują tam cztery opalane węglem kamiennym bloki energetyczne o łącznej mocy osiągalnej 1532 MW. W 2014 r. rozpoczęła się budowa bloków nr 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW. Opolska elektrownia jest jedną z najważniejszych siłowni w polskiej energetyce.

Źródło.: ABB

Fot. Gabriel Tendera (Catz)

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ