Podkarpacki pomysł na odpady
Zapowiadane wprowadzenie od 1 stycznia 2016 r. zakazu składowania odpadów wysokoenergetycznych, czyli tzw. frakcji palnej, było inspiracją do tego, aby pomyśleć, jak zagospodarować ją we własnym zakresie.
Dlatego już w 2012 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (MPGK) w Krośnie rozpoczęło prace koncepcyjne nad powstaniem bloku energetycznego opalanego właśnie paliwem resztkowym, wytworzonym przez należący do spółki Zakład Unieszkodliwiania Odpadów na potrzeby drugiego zakładu MPGK – Oddziału Energetyki Cieplnej.
Od potrzeby do pomysłu
Pomysł polega na tym, aby do produkcji energii cieplnej na potrzeby mieszkańców Krosna, szkół, zakładów i instytucji użyteczności publicznej, wykorzystywać paliwo resztkowe wytwarzane na bazie pozostałości po segregacji i przetworzeniu odpadów komunalnych z RIPOK-ów w Krośnie i Ustrzykach – zamiast kupowanego dotychczas miału węglowego i biomasy.
Realizacja pomysłu będzie uzasadniona, jeśli będzie zapewniona gwarancja strumienia odpadów. W Polsce obecnie nie ma wystarczającej liczby instalacji do termicznego przekształcania frakcji palnej, trzeba jednak bardzo precyzyjnie planować oraz „liczyć odpady” przy projektowaniu tego typu inwestycji i podejmowaniu decyzji o ich budowie. Należy również analizować przepisy planowane do wdrożenia, a przede wszystkim mieć na uwadze zasadę circular economy, która nakazuje maksymalizowanie odzysku i ponowne użycie, a do spalania dopuszcza jedynie do 30% masy odpadów. Są to regulacje unijne, do których my również musimy się dostosować. Dlatego celem przewodnim naszego projektu jest po pierwsze maksymalizowanie odzysku, a następnie spalanie frakcji resztkowej w wybudowanej do tego celu instalacji. W taki sposób gospodarkę odpadami zamierzają zorganizować podkarpackie samorządy z nowego regionu południowego, który obejmie ponad 40 gmin i blisko pół miliona mieszkańców.
Więcej przeczytasz w numerze 5/2016 magazynu Energetyka Cieplna i Zawodowa
Fot. 123rf