Partner serwisu
06 października 2016

Sejm jednogłośnie uchwalił tzw. małą ustawę o innowacyjności

Kategoria: Aktualności

Firmy będą mogły korzystać z większych ulg na działalność badawczo-rozwojową, a naukowcy - więcej zyskają z komercjalizacji swoich wynalazków - to spodziewane skutki tzw. małej ustawy o innowacyjności, którą w czwartek jednogłośnie uchwalił Sejm.

Sejm jednogłośnie uchwalił tzw. małą ustawę o innowacyjności

Rządowy projekt nowelizacji niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, przygotowany przez resort nauki, wprowadza system instrumentów premiujących i zachęcających do podejmowania działalności innowacyjnej.

W głosowaniu wzięło udział 434 posłów, wszyscy jednomyślnie zagłosowali za uchwaleniem ustawy.

Projekt ustawy nie budził dużych kontrowersji. Podczas sejmowej debaty nad projektem przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych pozytywnie odnieśli się do projektu i zapowiedzieli jego poparcie.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin dziękując w czwartek przed głosowaniem w Sejmie wszystkim klubom parlamentarnym za merytoryczną pracę nad ustawą, zapowiedział kolejne zmiany dotyczące innowacyjności. - Prace nad tzw. dużą ustawą innowacyjną są finalizowane, będziemy chcieli doprowadzić do tego, żeby nowa ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2018 roku - powiedział. Dodał, że jest już przygotowana księga barier utrudniających innowacyjność. Wymienił, że bariery te mają charakter zarówno legislacyjny, organizacyjny, jak i kulturowy. - Podstawową barierą, na którą wskazują przedsiębiorcy, jest brak kapitału zaufania - podkreślił.

Sejm odrzucił w głosowaniu dwie poprawki do ustawy zaproponowane przez posła Włodzimierza Nykiela (PO). Jedna z nich doprecyzowywała przepisy w sytuacji, w której przedsiębiorca wkrótce po otrzymaniu środków na badania i rozwój zakończy prowadzenie działalności gospodarczej. Druga poprawka dotyczyła ułatwień w uzyskiwaniu krótkoterminowego dostępu do aparatury badawczej w celach naukowych. Sejmowe komisje rekomendowały przyjęcie drugiej z tych poprawek.

Podczas prac w sejmowych komisjach wprowadzono do projektu nowelizacji kilka innych merytorycznych poprawek. Jedna z nich usuwa przepisy, które przesądzały, że ulga podatkowa na badania i rozwój stanowi dozwoloną pomoc publiczną. Inna z poprawek dotyczy dotacji przyznanej jednostkom naukowym na utrzymanie potencjału badawczego. 2 proc. tych środków jednostki będą musiały przeznaczać na finansowanie działań związanych z komercjalizacją wyników badań naukowych i prac rozwojowych; wcześniej w projekcie proponowano, aby było to 0,5 proc. Kolejna poprawka przewiduje możliwość wspierania polskich technologii środowiskowych (w kraju i za granicą) przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Poprawka ta związana jest z realizacją zaleceń pokontrolnych NIK.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej zakłada zniesienie od 1 stycznia 2017 r. podatku dochodowego od własności intelektualnej wnoszonej do spółki.

Nowe przepisy przewidują także możliwość odliczenia od podatku kosztów uzyskania patentu przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

Ustawa zwiększa również kwoty kosztów kwalifikowanych wydatków na badania i rozwój, które można odliczyć od podatku. Dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm odliczenia te wynosiłyby do 50 proc. Duże firmy mogłyby odliczyć 50 proc. wydatków osobowych i 30 proc. pozostałych kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową. Ponadto projekt wydłuża z trzech do sześciu lat okres, w jakim przedsiębiorca może odliczyć koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową.

Projekt m.in. usuwa też ograniczenie dotyczące okresu, w jakim naukowcom przysługiwałoby prawo do udziału w korzyściach z komercjalizacji (obecnie maksymalnie pięć lat od uzyskania pierwszych środków). Nowe przepisy zmodyfikują też procedurę "uwłaszczenia naukowców" - w uzasadnieniu ustawy napisano, że nowy przepis ma zmniejszyć niepotrzebną biurokrację.

Nowe rozwiązania miałyby obowiązywać po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem części przepisów podatkowych i dotyczących zasad finansowania nauki, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

(PAP)
fot. 123rf.com

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ