Partner serwisu
21 października 2016

Bando: URE brakuje 2 mln 200 tys. zł na bieżące funkcjonowanie

Kategoria: Aktualności

Urzędowi Regulacji Energetyki na bieżące funkcjonowanie brakuje 2 mln 200 tys. zł – przekonywał w czwartek szef URE Maciej Bando odnosząc się do projektu budżetu na 2017 r. w części poświęconej regulatorowi.

Bando: URE brakuje 2 mln 200 tys. zł na bieżące funkcjonowanie

Projektem budżetu państwa, w tym m.in. Urzędu Regulacji Energetyki zajmowała się w czwartek sejmowa Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa. Zdaniem koreferentki projektu budżetu w części poświęconej URE Iwony Arent (PiS) projekt jest "wspaniały" i dobrze przygotowany. Posłanka zarekomendowała komisji przyjęcie go.

URE to centralny organ administracji rządowej powołany w kwietnia 1997 r. Do jego głównych zadań należy regulacja gospodarki paliwami i energią oraz promowanie konkurencji.

Prezes Urzędu Maciej Bando powiedział jednak, że w planach budżetu na 2017 r. potrzeby URE "są niezauważone", a polski regulator, który - jak podkreślał - jest partnerem dla KE i organizacji międzynarodowych - został najgorzej wyposażony wśród regulatorów państw UE.

"Regulator rynku energii odpowiada za każdą żarówkę w domach (...) każdy rachunek za energię elektryczną jest poprzedzony pismem, na którym jest napisane, że taryfę zatwierdził URE(...) Każda stacja benzynowa, na której tankujecie Państwo benzynę czy gaz, podlega koncesji prezesa URE (...), a koncesja to wiara klienta, że podmiot jest wiarygodny" - mówił Bando.

Szef URE zarzucił resortowi finansów, że "mimo licznych pism i próśb" w projekcie nie uwzględnił środków na nowe etaty związane z obowiązkami, jakie nałożyła na URE lipcowa nowelizacja prawa energetycznego, dotycząca uszczelnienia rynku paliw. Jak dodał, w związku z tą nowelizacją Urzędowi potrzebne jest 40 nowych etatów.

W lipcu Sejm uchwalił nowelizację prawa energetycznego i innych ustaw dot. rynku paliw płynnych i gazu. Zdaniem wnioskodawców, grupy posłów PiS, pozwala ona na skuteczną walkę z patologiami i wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Grażyna Grzyb z Ministerstwa Finansów zauważyła, że zmiana nastąpiła w trakcie roku budżetowego, co - choć ogranicza sfinansowanie nowych wydatków - to jednak tego nie uniemożliwia. Jak mówiła, URE mogło to sfinansować np. z niewykorzystanych pieniędzy z rezerw celowych, wynikających z nowelizacji ustawy o OZE. Jak powiedziała, chodzi o 2 mln 307 tys. zł, z czego URE wykorzystało "na dziś" 713 tys. zł. Podkreśliła, że URE mogło wnioskować o zmianę przeznaczenia tej rezerwy. Zdaniem Bando takiej możliwości, również ze względu na czas - jednak nie było.

Posłowie opozycji zapowiedzieli złożenie wniosku o zwiększenie budżetu URE na 2017 r.

(PAP)

Fot. photogenica

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ