Partner serwisu
26 października 2016

Rynek gazu w Polsce rośnie

Kategoria: Aktualności

Jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, coraz więcej odbiorców decyduje się na zmianę sprzedawcy gazu. Polacy powoli dostrzegają potencjał tego rynku i możliwości związane z oszczędnościami wynikającymi ze zmiany sprzedawcy.

Rynek gazu w Polsce rośnie

Przełom na rynku nastąpił pod koniec 2014 roku, kiedy to wraz z uwolnieniem rynku gazu nowi sprzedawcy zaproponowali oferty cenowe budzące zainteresowanie wśród klientów. Dzisiaj w Polsce sprzedawcę gazu zmieniło prawie 50 tys. osób i choć liczba ta stale rośnie to nadal świadomość na temat możliwości zmian w tym obszarze jest niewielka. W tym roku na zmianę sprzedawcy zdecydowało się ponad 17 tys. odbiorców. Tymczasem oszczędności wynikające ze zmiany sprzedawcy mogą sięgać nawet 10%, a przy ostatecznym wyborze oferty powinna się liczyć nie tylko cena ale też jakość oferowanych usług.

– Wiele osób nadal zwyczajnie nie wie o tym, że ma prawo zmienić sprzedawcę gazu i że jest to procedura bezpłatna i podobna, jak przy zmianie operatora komórkowego – potwierdza Damian Lindner z Energetycznego Centrum SA. – Rynek gazu i energii w Polsce ma ogromny potencjał i nie jest jeszcze w pełni zagospodarowany. Działania informacyjne i edukacyjne nakierowane na klientów to zadanie stojące przed niezależnymi sprzedawcami, czyli firmami takimi jak nasza – dodaje ekspert.

Możliwość zmainy sprzedawcy gazu, to szansa na wyższą jakosć obsługi i niższe koszty błękitnego paliwa. Urząd Regulacji Energetyki wskazuje, że na koniec drugiego kwartału 2016 roku, odnotowano ponad 48 tys. zmian sprzedawcy gazu. Liczba ta rośnie i szacuje się, że na koniec tego roku liczba zmian wyniesie blisko 80 tys. Aż 8 na 10 klientów indywidualnych, którzy do tej pory zmienili sprzedawcę wybrało Energetyczne Centrum SA.

– Zaufanie klientów jest dla nas największym wyróżnieniem. Konkurujemy nie tylko ceną ale również bezpieczeństwem całego procesu. Zmiana sprzedawcy jest bardzo prosta. Nasz doradca może przyjechać we wskazane miejsce i wytłumaczyć na czym polega proces. Po naszej stronie są wszystkie formalności, a oferty skalkulowane są tak aby przez cały okres trwania umowy zapewnić klientom ochronę np. przed niespodziewanym wzrostem cen gazu – tłumaczy Lindner.

Ceny tego paliwa są zalezne od zdarzeń geopolitycznych i innych czynników, na które wpływ ma ogólna sytuacja na rynku światowym. Niezaleznie od tego okres, który upłynął od uwolnienia rynku paliwa gazowego pokazuje, że tak jak w innych przypadkach konkurencja to jedyna droga do zdrowych zachowań rynkowych, kształtujących relacje konsument – sprzedawca gazu.

Odbiorca końcowy ma możliwość wyboru oferty spośród działających na rynku kilkunastu podmiotów sprzedających gaz ziemny. Zmiany w tym obszarze nie wiążą się z koniecznoscią jakichkolwiek zmian instalacji czy urządzeń, a wszystkie firmy oferujące błękitne paliwo korzystają z tej samej sieci zaarządzanej przez Polską Spółkę Gazownictwa, która tym samym odpowiada za przesył.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ