Partner serwisu
02 listopada 2016

MAEA przewiduje przyrost jądrowych mocy wytwórczych do 2030 r.

Kategoria: Aktualności

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przewiduje, że do roku 2030 ilość mocy zainstalowanych w elektrowniach jądrowych będzie stale rosnąć, choć w tempie nieco wolniejszym niż zakładano. Agencja podkreśla rolę, jaką energetyka jądrowa odgrywa w procesie dążenia do osiągnięcia celów klimatycznych i zrównoważonego rozwoju.

MAEA przewiduje przyrost jądrowych mocy wytwórczych do 2030 r.

Przewiduje się, że wzrost produkcji energii ze źródeł jądrowych wyniesie od 1,9% do 56% do roku 2030. Poprzednie, zeszłoroczne założenia mówiły o przedziale od 2,4% do 68% – podaje Agencja w najnowszym wydaniu raportu Energy, Electricity and Nuclear Power Estimates for the Period up to 2050 (Energia, Elektryczność i Szacunkowe Dane dot. Energii Jądrowej w perspektywie do 2050 roku). W przypadku scenariusza niskiego wzrostu, przewiduje się, że mocy zainstalowanych w elektrowniach jądrowych przybędzie nieznacznie (z poziomu 382,9 GWe w 2015 do 390,2 GWe), podczas gdy scenariusz dużego wzrostu przewiduje skok do poziomu 598,2 GWe.

„Niepewność dotycząca polityki energetycznej, przedłużenia obowiązujących licencji, zamknięć oraz ewentualnej likwidacji obiektów stoją za tak dużym rozstrzałem tych wartości” – tłumaczy MAEA – „Szacunki dla lat 2030 – 2050 są obarczone jeszcze większą dozą niepewności.”

MAEA sugeruje, że przyrost mocy wytwórczych ze źródeł jądrowych w najbliższym okresie będzie zależał od szeregu czynników, m.in. cen gazu, spadku kosztów wytwarzania z OZE, “braku rynkowych zachęt na rzecz źródeł niskoemisyjnych” oraz wolnego tempa wzrostu gospodarczego na świecie.

Scenariusz niskiego wzrostu pokazuje niewielki przyrost, ale – jak zauważa MAEA – konieczność zastąpienia starzejącej się floty reaktorów oznacza, że “ilość budowanych mocy wytwórczych będzie znacznie wyższa niż wskazywałby na to ten niewielki przyrost netto.”

Więcej www.swiadomieoatomie.pl

Źródło: Świadomie o atomie/World Nuclear News

Fot. ilustracyjne 123rf

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ