Partner serwisu
22 listopada 2016

Energa jednym z fundatorów Polskiej Fundacji Narodowej

Kategoria: Aktualności

Dariusz Kaśków, prezes zarządu Energa SA i reprezentanci 16 innych kluczowych polskich spółek Skarbu Państwa, podpisali akt notarialny o ustanowieniu Polskiej Fundacji Narodowej oraz jej statutu. Będzie ona „budowała markę (..) Polska poza granicami naszego kraju”, jak mówiła premier Beata Szydło, podczas podpisywania 13 lipca br. listu intencyjnego w sprawie powołania Fundacji.

Energa jednym z fundatorów Polskiej Fundacji Narodowej

Głównym zadaniem Polskiej Fundacji Narodowej będzie promocja i ochrona wizerunku Rzeczpospolitej Polskiej oraz polskiej gospodarki. Fundacja będzie także wspierała budowę dobrych praktyk rynkowych, a także inspirowała i współtworzyła warunki do budowy wartości i rozwoju spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz polskiej przedsiębiorczości. Fundacja zaangażuje się także w działalność w takich dziedzinach życia jak: edukacja, szkolnictwo, ochrona zdrowia, kultura, sztuka, ekologia, ochrona zwierząt.

– Niezwykle istotnym aspektem działalności Fundacji jest wspieranie wszelkich działań o charakterze patriotycznym oraz historycznym, abyśmy nie zapomnieli o tych, którzy walczyli za Polskę i dla Polski – powiedział Dariusz Kaśków, prezes zarządu Energi SA.

Fundatorami Polskiej Fundacji Narodowej jest 17 spółek z udziałem Skarbu Państwa. Jej majątek stanowić będzie Fundusz Założycielski w kwocie 97,5 mln zł, a  także środki pozyskane z dotacji, grantów, subwencji czy darowizn.

Organami Fundacji będą: Zarząd Fundacji i Rada Fundacji. W skład Zarządu wejdzie od 3 do 5 członków, powołanych na wspólną 5-letnią kadencję. Będzie on prowadził sprawy fundacji, reprezentował ją na zewnątrz, określał kierunki działania fundacji i zarządzał jej majątkiem. Rada Fundacji zajmie się nadzorem i kontrolą działalności fundacji. Jej członkowie także będą powoływani na wspólną 5-letnią kadencję.

Działalność Polskiej Fundacji Narodowej obliczona jest na realizację długookresowych celów, które będą osiągane przy wykorzystaniu najnowocześniejszych narzędzi, w sposób jawny i transparentny.

– Zakładamy, że realne działania, zgodne z pierwotnymi założeniami, Fundacja będzie osiągać już w roku 2017 – podkreślił Minister Henryk Kowalczyk – członek Rady Ministrów, zastępujący ministra Skarbu Państwa.

 

 

Źródło: informacja prasowa

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ