Partner serwisu
23 listopada 2016

Inteligenta Sieć Ciepłownicza w stolicy ograniczy emisje CO2

Kategoria: Aktualności

Ograniczenie strat ciepła podczas przesyłu i redukcja emisji CO2 o co najmniej 14,5 tys. ton rocznie - to efekty, jakie ma przynieść realizacja projektu Inteligentna Sieć Ciepłownicza przez firmę Veolia Energia Warszawa.

Inteligenta Sieć Ciepłownicza w stolicy ograniczy emisje CO2

Warta 52 mln zł inwestycja ma być ukończona do połowy 2017 r. 30 proc. finansowania pochodzi z NFOŚiGW.

Jak mówił w środę w Warszawie prezes Veolia Energia Warszawa Jacky Lacombe, redukcja emisji CO2 o 14,5 tys. ton rocznie odpowiada ilości CO2 pochłanianej przez lasy iglaste o powierzchni ok. 70 tys. hektarów - to powierzchnia, jaką zajęłyby dwa Kampinoskie Parki Narodowe.

Warszawa ze swą 1740-kilometrową siecią ciepłowniczą jest ewenementem na skalę europejską, a nawet światową. Z ciepła dostarczanego siecią korzysta ok. 19 tys. obiektów o łącznej kubaturze 230 mln m kw. co oznacza, że pokrywa ono 80 proc. zapotrzebowania miasta. W innych polskich miastach ciepło sieciowe dociera do ok. 50 proc odbiorców. Jak przekonywali przedstawiciele Veolii, dzięki modernizacji możliwe będzie uzyskanie efektu równoważnego ogrzaniu ok. 5 tys. mieszkań o powierzchni 65 m.kw.

Projekt polega na modernizacji trzech przepompowni (urządzeń, które utrzymują optymalne ciśnienie w sieci), 79 komór ciepłowniczych (to miejsce, w którym znajdują się np. zawory - umożliwia ona zarządzanie siecią) i 2500 tys. węzłów cieplnych (jest to zespół urządzeń łączący sieć z instalacją obiektu. Rozdziela on m.in. dostarczone ciepło, kontroluje bezpieczeństwo).

Jak wyjaśniał dyrektor projektu Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej Paweł Balas, wprowadzenie nowych rozwiązań - czyli zdalnego monitorowania i sterowania przez centralną dyspozytornię siecią - zapewni podniesienie jakości dostaw ciepła. Z jednej strony będzie można szybciej reagować na awarie, z drugiej bardziej elastycznie reagować na potrzeby klientów.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ