Partner serwisu
23 listopada 2016

Do 2020 roku milion elektrycznych aut na polskich drogach?

Kategoria: Aktualności

Plan rozwoju elektromobilności jest pożądanym impulsem, potwierdzającym chęć rozwoju tej dziedziny w Polsce. Nie zawiera on jednak konkretnych rozwiązań, które mają promować elektromobilność. Ministerstwo Energii sporządziło raport, w którym za cel obrano nawet milion samochodów elektrycznych na polskich drogach do 2020 roku.

Do 2020 roku milion elektrycznych aut na polskich drogach?

Jest to życzenie, które zrealizować zamierza rząd, ale kroki jakie zamierza podjąć w tym kierunku są nieśmiałe. Rząd obiecuje promocję elektromobilności na własnym przykładzie, czyli będzie promował samochody elektryczne w administracji publicznej oraz wesprze rozwój infrastruktury do ładowania elektrycznych aut, umożliwiając w ten sposób większy dostęp do stacji ładowania na polskich drogach i przy urzędach. Programy te będą wspierane przez Komisję Europejską.

– Na tym kończą się konkretne zapowiedzi ze strony rządu – powiedział Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny Biznes Alert oraz ekspert Instytutu Jagiellońskiego – Jest mowa o przygotowaniu rozwiązań legislacyjnych, które będą premiować osoby korzystające z samochodów elektrycznych, np. odpisy podatku VAT, niższe taryfy oraz inne profity skłaniające osoby do korzystania z tego rodzaju transportu. Póki co, dyskusja dotyczy programu pilotażowego, który miałby zostać wdrożony do końca tej dekady, a dopiero w następnej kolejności należy spodziewać się konkretów doprowadzających do miliona aut elektrycznych w Polsce. Czy tak się stanie? Rządowy plan o tym nie przesądza, choć jest dobrym impulsem dla zwiększenia elektromobilności w Polsce. W ten sposób może posłużyć do przyciągnięcia inwestorów do naszego kraju, lecz w żaden sposób gwarantuje powodzenia projektu. Koronny postulat postawienia miliona aut elektrycznych na polskich drogach jest całkowicie niezależny od działań rządu – podkreśla Jakóbik.

 Źródło: enewsroom.pl

fot.: Biznes Alert

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ