Partner serwisu
24 listopada 2016

Kobietom nauki potrzeba więcej pewności siebie

Kategoria: Aktualności

Trzydzieści studentek kierunków inżynierskich spotkało się w listopadzie w krakowskim Centrum Badawczym ABB przy okazji 4. edycji Dnia Otwartego dla Kobiet Inżynierów „Piękna płeć, piękny umysł”. Wydarzeniu towarzyszyły inspirujące wykłady, networking oraz zwiedzanie laboratoriów naukowych.

Kobietom nauki potrzeba więcej pewności siebie

Impreza odbyła się z inicjatywy żeńskiej części załogi krakowskiego Centrum Badawczego ABB. – Jako kobiety stanowimy mniejszość w naszej firmie. Podobnie było również na studiach, które kończyłyśmy. Organizując to wydarzenie chciałyśmy pokazać studentkom kierunków technicznych i inżynierskich, że po studiach kobiety też mogą i powinny realizować się w roli naukowca, jeśli tylko mają takie aspiracje. Trzeba tylko świadomie pokierować swoją karierą. To nie jest łatwe zadanie, więc poczułyśmy, że dziewczynom przyda się inspiracja i motywacja. Wrażenia po pierwszej edycji były tak pozytywne, że postanowiłyśmy kontynuować projekt – mówi Julita Król z Centrum Badawczego ABB, organizatorka wydarzenia.

W tym roku pierwszy raz do współpracy zostały zaproszone ekspertki „z zewnątrz”. Imprezę wsparła i objęła patronatem Fundacja „Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki”. Jej prezes Marta du Vall swój wykład rozpoczęła od pokazania studentkom zdjęcia, przedstawiającego obrady rektorów polskich uczelni technicznych. Znaleźli się na nim tylko mężczyźni. – To odpowiedź na pytanie, dlaczego założyłyśmy naszą organizację. Chcemy zmienić tę sytuację – żartowała, wskazując na fotografię. – Żeby osiągnąć sukces w środowisku zdominowanym przez mężczyzn, trzeba przede wszystkim uwierzyć w siebie. Znać swoje mocne strony i potrafić odważnie o nich mówić – przekonywała.

Podobne przesłanie do młodych studentek w swojej prelekcji zawarła Magdalena Dopierała-Bosze, szefowa krakowskiego Globalnego Centrum Usług Wspólnych ABB. – Kiedy kobieta siada do stołu z samymi mężczyznami, musi dać z siebie 120 proc. To poczucie, że trzeba im coś udowodnić, jest często efektem naszych własnych, błędnych przekonań. Gdyby kobiety wierzyły w siebie tak samo mocno, jak mężczyźni, świat nauki i biznesu wyglądałby inaczej – mówiła. Uczestniczki wyszły ze spotkań zmotywowane i pełne energii, czym dzieliły się podczas rozmów.

Podczas dnia otwartego nie zabrakło również prezentacji z poradami dotyczącymi budowania kariery i wymarzonej pracy w firmie technologicznej. Pojawił się również mocny wątek inżynierski. Studentki zwiedziły bowiem laboratoria naukowe (m.in. robotyki, nowoczesnych technologii oraz z obszaru elektroniki) i uczestniczyły w ćwiczeniach z różnych dziedzin, w których specjalizuje się Centrum. Organizatorki zapowiadają, że będą pracowały nad kolejną edycją wydarzenia: – Co roku zbieramy opinie od uczestniczek. To właśnie one utwierdzają nas w przekonaniu, że warto pracować nad tym projektem dalej, i jak bardzo jest on potrzebny – podsumowała Renata Porębska z Centrum Badawczego ABB.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ