Partner serwisu
02 stycznia 2017

Sieć wyregulowana

Kategoria: Artykuły z czasopisma

MPEC Kraków prowadzi prace nad poprawą efektywności energetycznej sieci ciepłowniczej i bada nowy sposób regulacji hydraulicznej węzła ciepłowniczego oparty na metodzie opisanej jako System Dystrybucji Cieczy lub Gazu. Polega ona na zastąpieniu reduktora ciśnienia turbiną wodną, na łopatkach której następuje spadek ciśnienia, zapewniający regulację przepływu czynnika grzewczego.

Sieć wyregulowana

Metoda została opatentowana w 2016 r. pod numerem P.223602. Turbinowy reduktor ciśnienia (TRC) testowany jest na stanowisku badawczym wykonanym w podstacji węzła grupowego MPEC Kraków o mocy cieplnej 1,8 MW. Badania polegające na odzyskaniu energii mechanicznej czynnika grzewczego sieci ciepłowniczej MPEC Kraków rozpoczęły się w 2011 r., a w sierpniu 2015 r. wykonano drugie stanowisko pomiarowo-badawcze, umożliwiające testowanie pracy urządzenia w ruchu ciągłym.

Zasada działania systemu regulacji

Miejski system ciepłowniczy w Krakowie zasilany jest z trzech źródeł ciepła. Czynnik grzewczy przesyłany
jest za pomocą układu rurociągów o długości 811 km, a liczba węzłów zasilana przez miejską sieć ciepłowniczą wynosi 9681 szt. (dane z Raportu Rocznego 2014).

Każdy układ ciepłowniczy musi mieć zapewnioną stateczność hydrauliczną, która polega na utrzymaniu wymaganych parametrów ciśnienia dyspozycyjnego dla węzła ciepłowniczego, przy zmiennym poborze ciepła przez poszczególnych odbiorców. Regulacja powinna być prowadzona w taki sposób, aby zmiana parametrów czynnika grzewczego przez jednego z odbiorców nie powodowała zakłóceń u pozostałych.

Więcej przeczytasz w numerze 8/2016 magazynu Energetyka Cieplna i Zawodowa

Fot. ilustracyje: 123rf

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ