Partner serwisu
23 stycznia 2017

Arendarski: 3% wzrostu PKB realne w 2017 roku

Kategoria: Aktualności

W 2017 roku czeka nas wiele niewiadomych. Nie wiemy czy nowy prezydent Stanów Zjednoczonych zamierza kontynuować politykę poprzednika czy wprowadzi  politykę konfrontacyjną. Przywództwo amerykańskie jest niekwestionowane, a od kierunku polityki USA zależy gospodarka światowa. Kolejną niewiadomą jest kierunek w którym zmierza Europa. Wybory w Holandii i Francji rodzą pytania o partnerstwie – również dla Polski – w Unii Europejskiej.

Arendarski: 3% wzrostu PKB realne w 2017 roku

Sytuację gospodarczą Włoch pogarszają niepokojące informacje z sektora finansowego. Włochy są jednym z potężniejszych „graczy” wśród europejskich gospodarek, które nagle potrzebują 60 mld euro na ratowanie systemu bankowego. W przypadku braku efektu możemy liczyć na efekt domina, który pociągnie inne kraje. Zasobność Europejskiego Banku Centralnego oraz Federalnego Banku Niemiec nie jest nieograniczona. Wspomniane niewiadome będą miały duży wpływ na rzeczywistość polityczną i gospodarczą Terroryzm wzmaga niepewność oraz zawiesza inwestycje i może również zaburzać normalny bieg gospodarczy.

– Nowy rok w Polsce nie będzie łatwy ze względu na daleko idące potrzeby wydatkowe – powiedział Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej – Rząd będzie musiał znaleźć pieniądze – mówi się, że z uszczelnienia systemu podatkowego. Wszyscy popieramy uszczelnienie systemu i eliminację nadużyć prawa. Jeżeli nie powiedzie się pozyskanie funduszy w ten sposób, trzeba będzie sięgnąć po pieniądze podatników. Zastanawiam się nad spokojem społecznym w tym roku. W tym roku dojdą do głosu bardzo silne grupy niezadowolonych, tj. nauczyciele – głosujący nad strajkiem powszechnym – czy studenci. Trudno określić, czy rządowi uda się porozumieć z tymi grupami. Bardzo bym sobie tego życzył ze względu na niekorzystny wpływ ulicznych konfrontacji ludzi z policją na gospodarkę. Mam nadzieję, że w 2017 roku sprawniej będzie przebiegał proces legislacyjny i nie będziemy straszeni podatkiem jednolitym czy – drastycznie podwyższającym ceny i podważającym konkurencyjność polskich firm – prawem wodnym. Biznes lubi pracować w spokoju i przewidywalnych warunkach. Jeżeli to nie zostanie stworzone, to trudno liczyć realizację ambitnych planów gospodarczych. Jestem optymistą, który liczy na przyśpieszenie rozwoju gospodarczego pod koniec obecnego roku – może nie na tak optymistyczny jak przewiduje Ustawa Budżetowa, ale ponad 3% wzrostu jest możliwe do odnotowania – powiedział Arendarski.

 

 

 

Źródło: enewsroom.pl

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ