100 mln zł z UE na inwestycje w energię odnawialną w Podlaskim
100 mln zł z UE na różne inwestycje w odnawialne źródła energii przeznaczono w Podlaskiem dla samorządów, firm czy spółdzielni mieszkaniowych. 3 marca rusza nabór wniosków w konkursie. Priorytetem będzie produkcja energii na własne potrzeby.
Pieniądze pochodzą z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Pierwszy konkurs na takie inwestycje z tego programu był wcześniej anulowany, bo w Polsce zmieniły się w międzyczasie przepisy związane z OZE.
– Poprzedni konkurs został poniekąd skonfrontowany za zmianami prawnymi w Polsce – powiedział PAP odpowiedzialny za unijne fundusze wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.
Dodał, że po przeanalizowaniu tych zmian oraz wysłuchaniu głosu samorządów, w konkursie będą premiowane projekty prosumenckie związane z produkcją energii z OZE przez mieszkańców.
– A zatem gminy, partycypując w konkursie, będą bezpośrednio zachęcać mieszkańców, żeby te instalacje powstawały. W naszej sytuacji w regionie, przy naszych warunkach pogodowych, instalacje własnego zasilania są naprawdę warte upowszechniania i warte wykorzystania – powiedział Żywno.
Wicemarszałek dodał, że w zależności od tego jak przebiegnie konkurs i jakie uwagi będą składać zainteresowani inwestycjami w OZE, kolejne konkursy będą ukierunkowane na potrzeby mieszkańców. "Produkcja na potrzeby własne będzie dominująca" - dodał Żywno.
Do udziału w konkursie przygotowuje się m.in. miasto Ciechanowiec. W piątek w urzędzie miejskim zakończył się nabór ankiet od mieszkańców, którzy chcieliby zainstalować solary lub ogniwa fotowoltaiczne. Marzena Kędzierska, kierująca referatem inwestycji w ciechanowieckim urzędzie powiedziała PAP, że zainteresowanie mieszkańców jest duże. Szczegóły projektu, jego skala czy finanse, które miasto będzie chciało zdobyć z RPO będą dopracowywane. Mieszkańcy będą współfinansować te inwestycje w wysokości 25 proc.
Ciechanowiec z poprzedniego RPO na lata 2007-2013 zrealizował projekt, w ramach którego zamontowano instalacje solarne na 234 domach w gminie. Udało się także zdobyć pieniądze na pompy ciepła w szkole i kościołach w mieście.
W konkursie przewidziano cztery typy projektów: produkcja energii słonecznej (solary i fotowoltaika), wykorzystanie energii na własne potrzeby, inwestycje w wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła z ZE z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej oraz produkcję biokompotentów i biopaliw.
Wnioski do urzędu marszałkowskiego będzie można składać od 3 marca do 14 kwietnia 2017 r.
Źródło: PAP
fot.: 123rf.com