Partner serwisu
18 kwietnia 2017

Fortum zainwestuje w infrastrukturę ciepłowniczą m.in. we Wrocławiu i Płocku

Kategoria: Aktualności

Koncern Fortum zamierza w tym roku zainwestować 38 mln zł w infrastrukturę ciepłowniczą we Wrocławiu. W Płocku spółka zainwestuje w sieć 9,5 mln zł. W Zabrzu na półmetku jest budowa nowej elektrociepłowni, kosztem ponad 870 mln zł – wynika z informacji firmy.

Fortum zainwestuje w infrastrukturę ciepłowniczą m.in. we Wrocławiu i Płocku

Najdłuższa, licząca ok. 520 km sieć ciepłownicza Fortum znajduje się we Wrocławiu, gdzie w minionym sezonie grzewczym koncern dostarczył odbiorcom ponad 6,1 mln gigadżuli ciepła – ok. 10 proc. więcej niż w poprzednich sezonach, kiedy zima nie była tak mroźna. Wielkość inwestycji przekroczyła 31 mln zł, z czego 26,2 mln zł to koszt nowych podłączeń do sieci, a ponad 4,9 mln zł - prace modernizacyjne.

W ubiegłym roku firma podłączyła do wrocławskiej sieci 105 budynków, podpisano też umowy przyłączeniowe do miejskiej sieci ciepłowniczej z 112 nowymi klientami, na łączną moc blisko 74 megawatów. Ponadto, po doprowadzeniu w 2015 r. sieci na Kępę Mieszczańską oraz Nowe Żerniki, trwa rozbudowa infrastruktury ciepłowniczej na tych obszarach.

„Wrocław dynamicznie się rozwija, dlatego zapotrzebowanie na ciepło sieciowe stale rośnie. Oprócz nowych podłączeń na bieżąco modernizujemy istniejącą infrastrukturę” – poinformował manager inwestycji w Fortum Włodzimierz Popielewski.

W tym roku firma zainwestuje we Wrocławiu ok. 38 mln zł, z czego 11,5 mln zł to wydatki na modernizację infrastruktury, a 26,5 mln zł - inwestycje w nowe podłączenia. Planowane jest podłączenie do sieci ciepłowniczej budynków w rejonach ulic Zakładowej, Legnickiej, Opolskiej, Obornickiej, Grabiszyńskiej, Skarbowców, Przyjaźni, Sołtysowickiej i Młodnickiego. Ponadto ruszyły przygotowania do budowy sieci ciepłowniczej na osiedle Jagodno.

Według ekspertów firmy, dla indywidualnych źródeł węglowych o mocy rzędu pół megawata, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej oznacza obniżenie emisji dwutlenku węgla o ok. 8 ton rocznie, pyłu o 2,5 tony na rok, tlenków siarki o 40 kg, benzoalfapirenu o 2,7 kg, a sadzy o 63 kg rocznie.

Fortum jest również właścicielem miejskiej sieci ciepłowniczej w Płocku, gdzie w minionym sezonie grzewczym dostarczono odbiorcom ponad 1,4 mln gigadżuli ciepła – ok. 3,5 proc. więcej niż średnio w poprzednich sezonach. Wartość inwestycji sięgnęła 9,7 mln zł, z czego 3,9 mln zł to wydatki na rozwój sieci, a blisko 5,8 mln zł na prace modernizacyjne.

W Płocku Fortum dysponuje siecią ciepłowniczą o długości 138 km. W minionym roku zmodernizowano sieć w rejonie ulic Małachowskiego, Nowy Rynek, Kredytowej, Gradowskiego oraz Kazimierza Wielkiego. Do sieci podłączono 39 obiektów o łącznej mocy 5,2 megawata. Zawarto umowy przyłączeniowe do miejskiej sieci z 54 nowymi klientami na łączną moc prawie 6 megawatów. Wśród nich znalazło się 20 obiektów, które dotychczas korzystały z własnych źródeł, takich jak małe kotłownie czy indywidualne piece.

W tym roku Fortum chce zainwestować w Płocku ok. 9,5 mln zł - 5,5 mln zł w modernizację infrastruktury oraz ok. 4 mln zł w nowe podłączenia. Planowane są podłączenia budynków przy ul. Kochanowskiego, Strzeleckiej, Armii Krajowej i Kolegialnej, a także na Starym Mieście. Natomiast modernizacja obejmie ulice: Przemysłową, Kostrogaj, Bielską i Kredytową.

Zarówno we Wrocławiu, jak i w Płocku, Fortum wdraża również zaawansowany system monitoringu i sterowania węzłami cieplnymi, który pozwoli na monitorowanie pracy węzłów i instalacji odbiorczych w czasie rzeczywistym oraz zdalne sterowanie urządzeniami w węźle. Dzięki temu służby ciepłownicze będą na bieżąco otrzymywały różnego rodzaju powiadomienia i alarmy, pozwalające na wczesną identyfikację nieszczelności oraz innych nieprawidłowości w pracy urządzeń. We Wrocławiu do nowoczesnego systemu przyłączono dotąd 2,9 tys. z 3,5 tys. planowanych węzłów, kosztem 5,3 mln zł. W Płocku podłączono 670 z 750 węzłów, za 2,3 mln zł.

Skandynawski koncern jest też wytwórcą i dostawcą ciepła na Górnym Śląsku. W zakończonym sezonie grzewczym w Elektrociepłowniach Zabrze i Miechowice wyprodukowano prawie 2,1 mln gigadżuli ciepła. Prace modernizacyjne w obu zakładach pochłonęły 3,8 mln zł.

Ponadto firma kontynuuje wart ponad 1 mld zł program inwestycyjny, którego częścią jest budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu za ok. 870 mln zł. W ostatnim czasie budowa przekroczyła półmetek. Obiekt ma być gotowy do końca przyszłego roku – będzie produkował ciepło dla 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu. W ramach odbudowy mocy produkcyjnych na Śląsku, pod koniec ubiegłego roku Fortum oddało również do użytku wartą 50 mln zł nową ciepłownię w Bytomiu o mocy 25 megawatów.

Fortum koncentruje swoją działalność głównie w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji, Polsce i Indiach. Zatrudnia ok. 8 tys. osób, a jego przychody w 2016 r. wyniosły 3,6 mld euro. Akcje spółki są notowane na giełdzie NASDAQ w Helsinkach. 62 proc. wytwarzanej przez Fortum energii elektrycznej powstaje bez emisji CO2. W Polsce, oprócz Górnego Śląska, Płocka i Wrocławia, Fortum działa też w Częstochowie.

(PAP)

Fot. 123rf

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ