Partner serwisu
20 kwietnia 2017

Płock stawia na oszczędności w zużyciu energii

Kategoria: Aktualności

Oszczędności w kosztach zużycia energii na poziomie 34 proc. do ponad 40 proc. to pierwsze efekty modernizacji energetycznej 24 budynków użyteczności publicznej w Płocku (Mazowieckie). Projekt zrealizowano w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego ze spółką Siemens.

Płock stawia na oszczędności w zużyciu energii

Płock przygotowuje się do następnego tego typu przedsięwzięcia w identycznej formule, które obejmie kolejnych ok. 30 budynków należących do miasta.

Modernizacja energetyczna wytypowanych dotychczas 24 obiektów, w tym przedszkoli, szkół, a także pływalni miejskiej oraz budynków płockiego Urzędu Miasta, polegała m.in. na wymianie stolarki okiennej, opraw oświetlenia i zaworów termostatycznych. Istotnym elementem było podłączenie budynków do systemu zdalnego zarządzania energią, dzięki czemu możliwa jest np. regulacja temperatury wewnątrz obiektu w zależności od bieżących potrzeb. Łączne nakłady w ramach całego projektu wyniosły 33 mln zł.

Umowa, którą Urząd Miasta Płocka zawarł ze spółką Siemens w 2015 r., zakłada, że wszystkie nakłady inwestycyjne partnera prywatnego zostaną w 100-proc. spłacone na jego rzecz z oszczędności uzyskanych z ograniczenia zużycia energii w placówkach objętych projektem. To pierwsze takie porozumienie w Polsce. W ramach tej umowy, Siemens zobowiązał się do zarządzania energią cieplną i elektryczną w budynkach, które poddano modernizacji, a także do bieżącego utrzymywania zainstalowanych tam urządzeń, w tym do usuwania ewentualnych awarii.

– To projekt, w którym zakończył się etap realizacji inwestycji i rozpoczął się dalszy etap, współpracy, gdzie spółka Siemens będzie monitorowała dostarczanie energii do obiektów. Przez najbliższe 17 lat jesteśmy ze sobą związani. Będziemy realizować ten projekt, którym chwalimy się już w Polsce, i w Europie, jestem przekonany, dla wspólnych korzyści – podkreślił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, przedstawiając w środę, wraz z przedstawicielami spółki Siemens, dotychczasowe rezultaty przedsięwzięcia.

– Ostatni miesiąc obserwacji pokazuje, że w przypadku chociażby budynków Urzędu Miasta oszczędności w zużyciu energii, które powinniśmy mieć zagwarantowane na poziomie 34 proc. to obecnie przeszło 40 proc. – zaznaczył wiceprezydent Jacek Terebus. – Na dziś mogę powiedzieć, że ok. 1 mln 700 tys. zł spłacamy rocznie partnera prywatnego i to pochodzi z oszczędności, które wygenerowaliśmy w projekcie – dodał.

Dyrektor działu efektywności energetycznej spółki Siemens Marek Tobiacelli wyjaśnił, iż w ramach projektu 24 budynki w Płocku zostały podłączone do należącego do spółki systemu zarządzania energią, którego centrum znajduje się w Warszawie, a transfer danych, jak zaznaczył, odbywa się tam w oparciu o bezpieczną platformę.

– Płock bierze udział w przemianach, które związane są z globalną zmianą przesyłu informacji i nowym w tym zakresie modelem działania urządzeń, w tym dotyczących także energii i efektywności energetycznej – oświadczył Tobiacelli.

– Przechodzimy obecnie do kolejnego, najdłuższego etapu projektu. Myślę, że te 17 lat da rzeczywiście lepsze efekty niż zagwarantowane w umowie. Dbałość o koszty eksploatacji jest bardzo ważna. Ocieplenie budynku, wymiana okien czy inne prace budowalne, które zmniejszają stratę ciepła budynku, są podstawą. Natomiast bez zarządzania zużyciem energii efekt nie jest właściwy. Tutaj obniżki zużycia energii zwrócą koszt całego projektu – dodał dyrektor z Siemensa.

Jak informował wcześniej Siemens, w całej Polsce zdalny system internetowy zarządzania zużyciem energii wdrożony przez tę spółkę obejmuje ponad 200 obiektów użyteczności publicznej. Rozwiązania takie funkcjonują np. w Sosnowcu, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, a także w Radzionkowie, Kluczborku, Wołowie i Karczewie.

Jak zapowiedział prezydent Płocka, w nowym projekcie, który również ma być realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, modernizacji energetycznej poddanych zostanie tam kolejnych ok. 30 budynków użyteczności publicznej. – To nowy projekt, do którego się przygotowujemy. W tym roku chcielibyśmy wyłonić wykonawcę – powiedział. Koszt tego przedsięwzięcia Urząd Miasta Płocka szacuje na ponad 30 mln zł.

 

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ