Partner serwisu
05 maja 2017

Polska liderem rozwoju magazynów energii?

Kategoria: Aktualności

27 kwietnia 2017 r. Ministerstwo Energii ogłosiło projekt Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych (dalej: „Projekt”) i rozpoczęło etap konsultacji społecznych. Oczywiście podstawowym celem przygotowywanej ustawy jest ustalenie zasad prowadzących do rozwoju wykorzystania paliw alternatywnych w transporcie. Niemniej warto odnotować, iż Projekt równocześnie (nieco w cieniu) zawiera propozycje wprowadzenia pierwszych regulacji związanych z magazynami energii, wspomagającymi stabilizację systemu elektroenergetycznego.

Polska liderem rozwoju magazynów energii?

Przede wszystkim wszyscy uczestnicy rozmowy zorganizowanej w litewskiej stolicy przez Polski Klub Dyskusyjny zgodzili się z tym, że brak transparentności projektu realizowanego przez rosyjski Rosatom na Białorusi jest dużym problemem. Na terenie budowy obiektu doszło już według ocen litewskich specjalistów do około dziesięciu incydentów (m.in. wypadki śmiertelne), z których jedynie „zsunięcie się z dźwigu” ważącego ponad 300 ton reaktora wywołało w Europie stosowny oddźwięk.

– Niestety kraje Zachodu nie są dziś w stanie zweryfikować zagrożenia ze względu na postawę białoruskich władz – stwierdził były minister energetyki Litwy, Jarosław Niewierowicz.

Warto w tym kontekście podkreślić, że Mińsk dopuszcza do oceny projektu międzynarodowych ekspertów wyłącznie w wyznaczonym przez siebie zakresie co nie pozwala na skontrolowanie inwestycji w sposób kompleksowy. Wszystko to jest niezwykle niepokojące (mimo, że energetyka jądrowa gdy dochowuje się wszystkich standardów jest bardzo bezpieczna). Powstający obiekt (dwa reaktory o łącznej mocy 2400 MW realizowane w rosyjskiej technologii WWER-1200) będzie dzielić jedynie 50 km od Wilna. Istotna jest tu również bliskość geograficzna innych krajów bałtyckich czy też Polski. Problem ma więc aspekt regionalny i dotyczy sporych połaci Unii Europejskiej.

Cały artykuł można przeczytać na energetyka24.com

fot.: 123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ