Partner serwisu
05 maja 2017

Katar jest ważnym partnerem dla Polski

Kategoria: Aktualności

Katar jest ważnym partnerem dla Polski w dziedzinie energetyki, ale mam nadzieję, że już wkrótce współpraca ta rozszerzy się na inne gałęzie gospodarki - powiedział wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin dziennikarzom w piątek podczas Katarsko-Polskiego Forum Gospodarczego.

Katar jest ważnym partnerem dla Polski

Wicepremier podkreślił, że zwłaszcza udział polskich firm w inwestycjach infrastrukturalnych "to byłoby coś, co mogłoby pchnąć stosunki polsko-katarskie na nowe tory". Wyjaśnił, że wizyta jest szansą dla sektora budowlanego, który może skorzystać na organizacji w Katarze piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku.

Gowin przypomniał też, że gazoport w Świnoujściu działa i zdecydowanie zwiększa zakres bezpieczeństwa energetycznego Polski.

W marcu podpisane zostało dodatkowe porozumienie między PGNiG a Qatargas. Wolumen gazu skroplonego pobieranego z Kataru będzie znacznie większy - wyjaśnił. I dodał: Na razie jest za wcześnie (żeby mówić o dodatkowym kontrakcie gazowym - PAP). Wydaje się, że porozumienie (podpisane w marcu-PAP) w tej chwili wyczerpuje potrzeby polskiej strony.

Chodzi o ponad 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie.

Zwiększy to bezpieczeństwo energetyczne Polski do roku 2034 - podkreślił Gowin podczas warszawskiego forum.

Jak wskazał z kolei prezes Katarskiej Izby Gospodarczej Sheikh Khalifa Bin Jassim Bin Mohammed Al Thani,

Polska jest jedną z najszybciej rosnących gospodarek UE, zaś Katar najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem na świecie.(...) Spotkanie to będzie zatem dobrą okazją do nawiązania kontaktów w przyszłości.

Wartość wymiany handlowej Polski z Katarem osiągnęła w 2016 roku ponad 380 milionów dolarów. Import do Polski o ponad 200 milionów dolarów przekracza eksport rodzimych towarów do Kataru.

 

Źródło: PAP

Fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ