Partner serwisu
18 maja 2017

Dlaczego węgiel tanieje?

Kategoria: Aktualności

Energetyka oparta na węglu ma szkodliwy wpływ na środowisko oraz życie i zdrowie ludzi. Poszukiwanie nowych, alternatywnych źródeł energii to wyzwanie i konieczność dla dzisiejszych samorządów lokalnych, przedsiębiorstw oraz instytucji finansowych.

Dlaczego węgiel tanieje?

Ograniczenie emisji dwutlenku węgla i rozwijanie odnawialnych źródeł energii to główne cele, jakie powinny przyświecać działaniom na rzecz poprawy i ochrony klimatu. Polska stoi przed ogromnym wyzwaniem: zastąpieniem węgla - którego znaczenie i rola spada – paliwem przyszłości.

W 2017 r. Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie organizuje w 2017 r. cykl czterech debat online.

Pierwsza debata online, pt. "Dlaczego węgiel tanieje?" odbędzie się w dniu 25 maja 2017 roku o godzinie 11:00 i będzie transmitowana na stronie głównej portalu ChronmyKlimat.pl. Gościem specjalnym debaty będzie dr Michał Wilczyński, ekspert ds. paliw i energii, były główny geolog kraju oraz autor wielu publikacji na temat węgla, na stałe współpracujący z Instytutem na rzecz Ekorozwoju. Debata będzie moderowana przez Bartłomieja Derskiego, redaktora portalu WysokieNapięcie.pl - patrona medialnego całego cyklu.

W majowej debacie wezmą udział również: dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk - kierownik projektu "Energia" w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, prof. Marian Turek z Głównego Instytutu Górnictwa oraz dr Maciej Bukowski - prezes WiseEuropa. Uczestniczki i uczestnicy debaty będą dyskutować o czynnikach wpływających na spadek cen węgla oraz prognozach na najbliższe lata.

Według przewidywań ekspertów, w latach 2020-2030 nastąpi nieodwracalny trend spadkowy w wydobyciu węgla kamiennego. Rewolucja energetyczna wypiera inwestycje w energetykę węglową i jądrową na rzecz efektywności energetycznej oraz OZE. W drugiej dekadzie XXI wieku niemal wszystkie instytucje mające istotne znaczenie dla gospodarki świata (ONZ, UE, OECD, MFW, G7, Bank Światowy) przekonują o konieczności całkowitego odejścia od paliw kopalnych. Dalsze stawianie na elektroenergetykę opartą na węglu w Polsce to w przyszłości utrzymywanie kopalń i elektrowni z kieszeni podatników oraz wzrost importu węgla, co zagraża bezpieczeństwu energetycznemu kraju.

Źródło informacji: Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju/PAP

Fot. 123rf

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ