Partner serwisu
18 maja 2017

Minister Piotrowski: Chcemy poznać francuskie doświadczenia budowania kompetencji dla energetyki jądrowej

Kategoria: Aktualności

– Budowa zasobów ludzkich na potrzeby elektrowni jądrowej jest złożonym przedsięwzięciem. Jestem jednak przekonany, że wypracowanie efektywnej strategii działania w tym zakresie wpisze się w proces właściwego przygotowania kadr z uwzględnieniem poszczególnych faz rozwoju Polskiego Programu Energetyki Jądrowej – powiedział wiceminister Andrzej Piotrowski otwierając polsko-francuskie seminarium poświęcone wymianie doświadczeń edukacyjnych w obszarze energetyki jądrowej. Spotkanie odbyło się 16 maja 2017 r. w Warszawie.

Minister Piotrowski: Chcemy poznać francuskie doświadczenia budowania kompetencji dla energetyki jądrowej

Minister Piotrowski podkreślił, że istotne jest wczesne rozpoczęcie procesu kształcenia i szkolenia poszczególnych grup zawodowych, adekwatne do stanu rozwoju całego programu jądrowego. Podkreślił, że Ministerstwo Energii podjęło szereg inicjatyw związanych z tym zagadnieniem. - Opracowaliśmy Ramowe Plany Rozwoju Zasobów Ludzkich na Potrzeby Energetyki Jądrowej, zorganizowaliśmy we współpracy z francuskim CEA program kształcenia edukatorów i szkolenie dla ponad stu nauczycieli – wymienił. - Cyklicznie monitorujemy także stan nauczania w zakresie energetyki jądrowej w szkołach wyższych – dodał.. 

– Szczególnie cenne będzie poznanie sprawdzonych doświadczeń Francji, co z pewnością okaże się dobrym wzorcem dla budowania naszej strategii kształcenia w obszarze energetyki jądrowej – stwierdził podsekretarz stanu w ME. Dodał również, że ważną częścią wzajemnych kontaktów może być, planowane podpisanie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Centrum Nauki Kopernik a Centrum Nauki Visiatome.

W zorganizowanym w ME seminarium wzięła udział delegacja francuska z prof. Yves Brechetem, Wysokim Komisarzem ds. Energii Jądrowej, a także przedstawiciele Państwowej Agencji Atomistyki, Ministerstwa Edukacji Narodowej, pracownicy szkół wyższych i instytutów badawczych. 

Źródło: ME

Fot. ilustracyjne: 123rf

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ