Partner serwisu
07 czerwca 2017

Tauron Ciepło zmodernizuje elektrociepłownię w Czechowicach

Kategoria: Aktualności

Po 2020 Tauron Ciepło rozpocznie modernizację elektrociepłowni w Czechowicach-Dziedzicach, będącej częścią Zakładu Wytwarzania w Bielsku-Białej. Wiceprezes spółki Włodzimierz Hereźniak powiedział we wtorek, że do końca br. zostanie wybrany wariant modernizacji.

Tauron Ciepło zmodernizuje elektrociepłownię w Czechowicach

Do końca roku będziemy mieli prawdopodobnie wybrane rozwiązanie na rozbudowę tego obiektu. (…) Jeśli wybierzemy odpowiedni wariant, wówczas w przyszłym roku rozpoczniemy prace projektowe – powiedział wiceprezes.

Jak dodał, pod uwagę brane są cztery koncepcje. Wśród nich najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest modernizacja bloku węglowego oraz budowa przy nim kotłowni gazowo-olejowej, której moc byłaby wykorzystywana w momencie zwiększonego poboru ciepła, przede wszystkim podczas dużych mrozów.

Wiceprezes zaznaczył, że istniejący blok w czechowickiej elektrociepłowni, o mocy 50 MW elektrycznych i 730 tys. GJ cieplnych, spełnia w tej chwili wszystkie normy.

On będzie pracował jeszcze przynajmniej przez pięć lat – zapewnił.

Tauron Ciepło zamierza sfinansować inwestycję z własnych pieniędzy. Hereźniak na razie nie podał jednak żadnych kwot.

Czechowicka elektrociepłownia jest drugą obok bielskiej, która należy do Zakładu Wytwarzania w Bielsku-Białej.

W 2013 r. Tauron wybudował w Bielsku-Białej, tuż przy starej, już nieczynnej elektrociepłowni, nowy blok ciepłowniczy. To jeden z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie. Inwestycja kosztowała 617 mln zł.

Po oddaniu nowego bloku do użytku opustoszały budynki dotychczas używane. We wtorek wiceprezes Hereźniak zapowiedział, że zostaną one w przyszłym roku zlikwidowane. Z pejzażu najprawdopodobniej znikną charakterystyczne dwa wysokie kominy, które przez dziesiątki lat górowały nad Bielskiem-Białą.

Tauron Ciepło to największy producent ciepła na południu Polski i jeden z największych w kraju. Zakłady tej spółki funkcjonują m.in. w Katowicach i Bielsku-Białej. Posiada sieć ciepłowniczą o długości ok. 1,1 tys. km. Spółka dostarcza ciepło do ok. 200 tys. gospodarstw domowych, czyli ok. 700 tys. mieszkańców.

 

Źródło: PAP

Fot.: 123rf.com / Zdjęcie ilustracyjne

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ