Partner serwisu
08 czerwca 2017

Porozumienie płacowe w Grupie Tauron: premie zależne od wyników i oszczędności

Kategoria: Z życia branży

Do końca 2019 r. wysokość premii w zatrudniającej ok. 25 tys. osób grupie Tauron będzie uzależniona od osiągnięcia zakładanego wyniku EBITDA oraz realizacji wyznaczonych inicjatyw oszczędnościowych – zakłada porozumienie płacowe, zawarte w czwartek w grupie.

Porozumienie płacowe w Grupie Tauron: premie zależne od wyników i oszczędności

Dokument, podpisany przez zarząd grupy oraz przedstawicieli działającej w niej Rady Społecznej, precyzuje zasady polityki płacowej spółki w latach 2017-2019. W przypadku realizacji zakładanych wskaźników ekonomicznych, oznacza to dodatkowe średnio nieco ponad 100 zł netto miesięcznie dla każdego pracownika, płatne jednorazowo po podsumowaniu rocznych wyników.

Wynegocjowaliśmy ze stroną społeczną niezwykle odpowiedzialne porozumienie, które w dużej mierze ma charakter warunkowy, czyli świadczenia na rzecz pracowników są bardzo mocno uzależnione od osiągania określonych parametrów finansowych w zakresie wyniku EBITDA i oszczędności – powiedział w czwartek PAP prezes spółki Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk.

Wypłata dodatkowych świadczeń zależy nie tylko od osiągnięcia określonego na dany rok wyniku EBITDA (zysk przed odsetkami, podatkami i amortyzacją), ale również od realizacji inicjatyw oszczędnościowych w poszczególnych obszarach działania grupy.

Taka konstrukcja porozumienia oznacza, że jeśli w spółce jest progres finansowy – jest świadczenie dla pracowników; bez progresu – nie ma świadczenia – wyjaśnił prezes, podkreślając, że taki mechanizm powoduje, iż spółka nie jest zobowiązana do wypłaty dodatkowych świadczeń w przypadku gorszych wyników.

Według przedstawicieli Tauronu, realizacja porozumienia płacowego w powiązaniu z wynikami spółki powinna przynieść oszczędności rzędu 459 mln zł w latach 2017–2018, w drodze m.in. optymalizacji struktur i kosztów pracy oraz realizacji inicjatyw oszczędnościowych. Oznacza to wsparcie dla wdrażanego przez grupę trzyletniego, strategicznego programu poprawy efektywności, który w latach 2016-2018 ma przynieść w sumie 1,3 mld zł trwałych oszczędności.

Realizacja tego programu przebiega zgodnie z przyjętym planem, a nawet go wyprzedza – zakładane efekty na koniec pierwszego kwartału br. wyniosły 626 mln zł – ocenił prezes, według którego kształt porozumienia płacowego jest znaczącym wsparciem dla programu poprawy efektywności. Porozumienie ze stroną społeczną daje nam dodatkowe gwarancje pełnej realizacji programu oszczędnościowego. Chodzi również o zmotywowanie pracowników do zrozumienia potrzeby realizacji tego programu, jego akceptacji i wzięcia w nim aktywnego udziału. Bez akceptacji i współdziałania ze strony pracowników realizacja programu byłaby trudniejsza – powiedział prezes Grzegorczyk, określając porozumienie jako „bezpieczne” dla spółki.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ