Partner serwisu
14 lipca 2017

PGE GiEK: Stojan generatora już w Elektrowni Turów

Kategoria: Aktualności

Do Elektrowni Turów dotarł stojan generatora nowobudowanego bloku energetycznego o mocy 450 MW netto. Transport z zakładów Hitachi w Japonii do Europy odbył się drogą morską, a następnie transportem  kolejowym. Ostatnim etapem tej długiej podróży jest rozładunek stojana generatora na terenie budowy i jego transport na przygotowany fundament.

PGE GiEK: Stojan generatora już w Elektrowni Turów

Stojan to jeden z kluczowych elementów nowo budowanego bloku w Elektrowni Turów. Transport drogą morską rozpoczął się w Japonii 20 kwietnia, a zakończył 20 czerwca w Gdyni. Aktualnie wykonawca przygotowuje się do transportu pozostałych elementów turbozespołu, które będą dowożone na teren budowy zgodnie z zapotrzebowaniem i postępującym stanem zaawansowania prac.

– Transport stojana do Turowa był nie lada wyzwaniem. Jego waga to aż 320 ton, natomiast całkowita masa kompletnego generatora to ok. 420 ton. Dzięki szeregowi wcześniejszych analiz i uzgodnień transport z Japonii do Gdyni, a następnie na plac budowy dotarł bezpiecznie i bez najmniejszych zakłóceń – mówi Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Generator, który będzie pracować w Elektrowni Turów będzie okapturzony czyli odpowiednio uszczelniony, chłodzony wodorem i cylindrycznym wirnikiem. Ułożenie skrzydeł wirnika pod odpowiednim kątem pozwoli na przewietrzanie własne generatora. Moc znamionowa generatora to 603 MVA, napięcie na zaciskach wynosi 21kV, natomiast prędkość obrotowa to 3000 obr./min.

Budowany blok energetyczny zastąpi wycofane z eksploatacji jednostki starszej generacji (bloki nr 8, 9, 10 o łącznej mocy zainstalowanej ok. 600 MWe) i pozwoli na odbudowanie mocy Elektrowni Turów do ok. 2 tys. MWe. Po uruchomieniu blok będzie produkować energię, która wystarczy do zaspokojenia potrzeb ok. 1 mln gospodarstw domowych. Inwestycja jest jednym z elementów optymalizacji sposobu wykorzystania całego kompleksu wydobywczo-energetycznego Turów, w tym również zagospodarowania dostępnych złóż węgla. Budowa nowoczesnej jednostki będzie kosztować ok. 4,3 mld zł. Zgodnie z harmonogramem planowany termin oddania bloku do eksploatacji to II kwartał 2020 roku. Eksploatację bloku przewidziano na okres ok. 30 lat, a planowane zakończenie eksploatacji zbiegnie się z wyczerpaniem zasobów węgla brunatnego kopalni Turów.

Budowa tej nowoczesnej jednostki w obchodzącej w tym roku jubileusz 55-lecia istnienia Elektrowni Turów, jest jednym z ważniejszych projektów ambitnego programu inwestycyjnego Grupy Kapitałowej PGE.

 

Źródło i fot.: informacja prasowa

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ