Partner serwisu
02 sierpnia 2017

Amerykanie zawiesili rozbudowę elektrowni atomowej V.C. Summer

Kategoria: Aktualności

Budowa dwóch nowych reaktorów w elektrowni atomowej V.C. Summer w amerykańskim stanie Południowa Karolina została zawieszona. Udziałowcy przedsięwzięcia zdecydowali tak ze względu na wieloletnie opóźnienia projektu i znaczne przekroczenie kosztów.

Amerykanie zawiesili rozbudowę elektrowni atomowej V.C. Summer

Rozbudowa V.C. Summer o dwa reaktory generacji III+ Westinghouse AP1000 ruszyła w 2012 r. 45 proc. udziałów w przedsięwzięciu objęła stanowa publiczna spółka energetyczna Santee Cooper, resztę - miejscowa firma energetyczna South Carolina Electric & Gas (SCEG). Wraz z bliźniaczą budową w elektrowni Vogtle w sąsiednim stanie Georgia, były to pierwsze tego typu inwestycje w USA od 30 lat. W obu przypadkach wsparcia udzielił Departament Energii USA w postaci gwarancji kredytowych.

Oba przedsiębiorstwa poinformowały o zawieszeniu projektu z powodu znaczącego przekroczenia kosztów i przeciągnięcia się budowy. Początkowo pierwszy reaktor miał być gotowy w 2016 r., a drugi w 2019, jednak w miarę budowy terminy te ulegały odsunięciu. Ostatnie analizy wskazywały, że budowa nie zostanie ukończona przed rokiem 2024.

Początkowo całkowity koszt oceniano na ok. 11 mld dol. plus odsetki za finansowanie długiem. Dla Santee Cooper zatwierdzony budżet wynosił początkowo 5,1 mld dol. (bez odsetek), a w 2016 r. podniesiono go do 6,2 mld dol. W ostatnich tygodniach okazało się jednak, że koszt sięgnie 8 mld dol., a odsetki wyniosą dalsze 3,4 mld dol., co w sumie daje 11,4 mld dol. Głównym powodem było bankructwo Westinghouse i odmowa kontynuowania kontraktu po ustalonej wcześniej cenie. W tej sytuacji Santee Cooper ogłosiło, że nie może narazić swoich klientów na to, by płacili w rachunkach za energię za projekt, który "po prostu okazał się nieekonomiczny". Santee Cooper poinformowało także, że wydało już 4,7 mld dol.

SCEG podjęło identyczną decyzję, argumentując, że ukończenie dwóch bloków jądrowych będzie zbyt drogie. Firma ogłosiła też, że partner nie był zainteresowany ukończeniem tylko jednego bloku. SCEG na razie nie przedstawiło jednak szacunków swoich strat.

W sąsiadującej od południa z Karoliną Południową Georgii trwa budowa dwóch identycznych reaktorów w elektrowni Vogtle. Inwestycja ta boryka się z takimi samymi problemami, jak V.C. Summer - przekroczeniem kosztów i opóźnieniami. W reakcji na zawieszenie budowy w Południowej Karolinie, szef stanowego regulatora (Public Service Commission) Georgii Stan Wise wydał oświadczenie, w którym wskazał na różnice między projektami. Podkreślił, że Georgia liczy trzy razy tyle mieszkańców co Karolina Południowa, zatem przerzucony na pojedynczego konsumenta koszt budowy elektrowni będzie mniej więcej trzy razy niższy. Wise wskazał także, że w przypadku Vogtle właściciel Westinghouse - japońska Toshiba - zgodziła się pokryć znacznie więcej zobowiązań niż w V.C. Summer. Dodatkowo projekt ma zupełnie inną strukturę właścicielską z czterema udziałowcami. Stąd - zdaniem Wise'a - budowa w Vogtle jest w znacznie lepszej sytuacji. Szef PSC Georgii zaznaczył jednak, że główny udziałowiec - firma Georgia Power - zamierza podjąć decyzję o przyszłości inwestycji do końca tego roku.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ