Partner serwisu
21 września 2017

Wiceminister Tobiszowski: Nord Stream 2 to sprawdzian dla europejskiej solidarności

Kategoria: Z życia branży

– Umacnianie dominującej pozycji Rosji jako eksportera surowców energetycznych w Unii jest sprzeczne z koncepcją Unii Energetycznej i priorytetami bezpieczeństwa dostaw – powiedział 20 września 2017 r. podczas otwarcia konferencji Nafta-Gaz-Chemia 2017 wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.  

Wiceminister Tobiszowski: Nord Stream 2 to sprawdzian dla europejskiej solidarności

– Nasze stanowisko względem budowy rurociągu Nord Stream 2 jest jednoznaczne. Konsekwentnie przedstawiamy je na forum dyskusji toczących się na ten temat w Unii. Nasz głos jest wyraźnie słyszalny w Brukseli – podkreślał wiceminister Tobiszowski. Dodał, że realizacja tego projektu utrwali podział wewnętrzny UE na linii Wschód-Zachód. – Finał sporu o ten budzący kontrowersje projekt będzie sprawdzianem dla solidarności europejskiej oraz zdolności Unii do egzekwowania stanowionego przez siebie prawa – zaznaczył.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Energii podkreślił także, że Polska konsekwentnie i sukcesywnie wzmacnia swoje bezpieczeństwo energetyczne, prowadząc skuteczną politykę w zakresie restrukturyzacji sektora węgla kamiennego i modernizacji polskiej energetyki, dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego oraz uniezależniania się od importu ropy naftowej.

Dodał, że ważnym elementem wzmacniania bezpieczeństwa jest walka z „szarą strefą” w obrocie paliwami ciekłymi.

– Dane z miesięcy po wejściu w życie pakietu paliwowo-energetycznego pokazują znaczne ograniczenie nielegalnego importu paliw oraz zwiększenie oficjalnego ich zużycia w Polsce, a co za tym idzie zwiększenie zakupów u oficjalnie działających dystrybutorów – powiedział wiceminister Tobiszowski. – Przywrócenie uczciwej konkurencji na rynku paliwowym jest zauważalne w wynikach finansowych polskich spółek naftowych – podkreślił.  W tym kontekście przypomniał, że w 2016 r. Orlen wypracował ponad 5,7 mld zł zysku netto, osiągając wynik lepszy o 78 proc. niż w poprzednim roku. Rekordowe w swojej historii wyniki uzyskała również grupa Lotos, która w 2016 r. wypracowała skonsolidowany zysk netto wartości ponad 1 mld zł.

źródło: me.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ