Partner serwisu
05 października 2017

Eksperci Fortum: Sezon grzewczy to przeszłość...

Kategoria: Aktualności

Ostatnie chłodne dni wywołały wśród mieszkańców wiele pytań dotyczących dokładnej daty rozpoczęcia sezonu grzewczego. Tymczasem jak podkreślają eksperci Fortum, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, w dzisiejszych czasach ciepło jest dostępne przez cały rok. Jego dostawy są uzależnione od decyzji wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych.

Eksperci Fortum: Sezon grzewczy to przeszłość...

Za dostawy ciepła do mieszkań odpowiada tak zwana automatyka pogodowa. Mechanizm działania tego systemu jest prosty – specjalny czujnik zainstalowany na zewnątrz budynku na bieżąco monitoruje temperaturę. Kiedy spada ona poniżej poziomu ustalonego w urządzeniu, dostawy ciepła do kaloryferów rozpoczynają się automatycznie. Wskaźnik temperatury minimalnej jest ustalany przez poszczególne wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Zarządcy mają możliwość ustalenia temperatury minimalnej zarówno dla okresu letniego, jak i zimowego.

Tradycyjnie rozumiany sezon grzewczy to już przeszłość. Mówiąc w uproszczeniu dostawy ciepła nie wymagają umownego odkręcenia kurka, ponieważ ten kurek cały czas jest odkręcony. Elektrociepłownia pracuje przez cały rok i produkuje ciepło, następnie jest ono rozprowadzane za pośrednictwem sieci ciepłowniczej do zlokalizowanych w budynkach węzłów cieplnych wyposażonych w automatykę pogodową. Automatyczne uruchomienie dostaw ciepła do kaloryferów jest uzależnione jedynie od temperatury zewnętrznej oraz ustawień przyjętych przez władze poszczególnych osiedli i wspólnot – mówi Anna Małolepsza-Kasner, odpowiedzialna w Fortum za relacje z klientami.

W momencie gdy temperatura na zewnątrz wzrasta i nie ma potrzeby ogrzewania mieszkań, mechanizm odcina dopływ ciepła. Dzięki temu mieszkańcy nie są narażeni na dodatkowe koszty związane z nadmiernym ogrzewaniem pomieszczeń. Nowoczesna technologia powoduje, że ciepło trafia do mieszkań jedynie wtedy, kiedy jest naprawdę potrzebne.

Automatyka pogodowa to jednak nie jedyne rozwiązanie stosowane przez Fortum do zarządzania pracą sieci ciepłowniczych...

Firma korzysta również z zaawansowanego systemu monitoringu i sterowania węzłami cieplnymi, który pozwala na monitorowanie pracy węzłów cieplnych i instalacji odbiorczych w czasie rzeczywistym oraz zdalne sterowanie urządzeniami w węźle. Specjaliści Fortum na bieżąco otrzymują różnego rodzaju powiadomienia i alarmy pozwalające na wczesną identyfikację nieszczelności oraz innych nieprawidłowości w pracy urządzeń. Dzięki temu mogą reagować na awarie jeszcze zanim zostaną one zauważone przez mieszkańców.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ