Partner serwisu
10 listopada 2017

Fińskie firmy pokażą swoje technologie w Polsce

Kategoria: Aktualności

20 listopada do Polski przybywa misja gospodarcza fińskich dostawców czystych technologii dla energetyki i przemysłu. Finlandia od lat plasuje się w czołówce globalnych rankingów czystości środowiska oraz innowacyjnych technologii środowiskowych. Goście chcą, by zastosowanie ich rozwiązań stało się źródłem przewagi konkurencyjnej dla polskich firm.

Fińskie firmy pokażą swoje technologie w Polsce

Dziesięć firm

W listopadowej misji do Polski przybędą: Efirec Oy (technologie energetyczne i ochrony środowiska), Biofire Oy (kotły na biomasę), Aurelia Turbines Oy (wysokoefektywne turbiny gazowe), BioGTS Oy (biogazownie), Prometec Tools Oy (technologie biomasowe), Raumaster Oy (technologie dla energetyki), Efore Oy (elektotechnika dla przemysłu i energetyki), BMH Technology Oy (technologie dla energetyki i cementowni), Stalatube Oy (stal nierdzewna o szerokim spektrum zastosowań) i Marioff Corporation Oy (wysokoefektywne technologie przeciwpożarowe).

Proponowane rozwiązania

Pierwsze zainteresowanie swoją technologią na rynku polskim odnotowała już spółka Efirec Oy, oferująca rozwiązanie dla samorządów i spółek komunalnych.

Logika naszego rozwiązania polega na stworzeniu jednej scentralizowanej sortowni odpadów i mniejszych układów spalarnia odpadów w miejscach, gdzie jest zapotrzebowanie na ciepło. Sortownia segreguje odpady komunalne zmniejszając ilość odpadów idących na składowiska oraz produkuje paliwo z odpadów (RDF) dla elektrociepłowni. – wyjaśnia Ulla Sainio z Efirec Oy.

Do Polski chce wejść również Aurelia Turbines Oy, dostawca niewielkich turbin gazowych o wysokiej efektywności. Rozwiązania te znajdują zastosowanie przy wytwarzaniu energii w małych i średnich firmach z sektorów, m.in. przemysłu spożywczego, chemicznego, mleczarstwa, ale również dla budownictwie komercyjnym i ciepłownictwie.

Nasze rozwiazania są najbardziej efektywne w swojej klasie na świecie.  Do tego dochodzi bardzo niski koszt eksploatacji. Więcej opowiem podczas prezentacji.– mówi Peter Eisenkolb, reprezentujący Aurelia Turbines.

Producent elektrotechniki - firma EFORE - zaprezentuje swój system zasilania dodatkowego OPUS, znajdujący zastosowanie w elektrowniach i substacjach.

Potencjalnym partnerem na rynku polskim są dla nas są wykonawcy EPC dla energetyki. – mówi Alexander Grabovsky, menedżer w EFORE.

Szukają dystrybutora w Polsce

Wiele firm przyjeżdża do Polski szukać dystrybutorów lub podwykonawców. Jest wśród nich dostawca kotłów i układów energetycznych na biomasę:

Pozytywnie oceniamy potencjał polskiego rynku . Przyjeżdżam do Polski, bo szukamy dystrybutora dla naszych kotłów i układów energetycznych. – mówi Taisto Suutari z Biofire Oy. - Nasze kotły są w pełni zautomatyzowane i pracują na wiele rodzajów biomasy równocześnie - dodaje.

Partnera w Polsce szuka też fińska firma BioGTS, dostawca biogazowni nie tylko dla sektora energetyki ale również zakładów gospodarki odpadami, oczyszczalni ścieków, gospodarstw rolnych, przemysłu spożywczego i papierniczego.

Posiadamy ciekawą technologię, a wykorzystanie odpadów w tych branżach pozwala poprawić sytuację finansową i konkurencyjną firm. – zachęca Joona Luomala z BioGTS.

Budujemy  biogazownie i biorafinerie nowej generacji, pozwalające efektywnie wytwarzać energię i biopaliwa przy niskiej inwestycji początkowej i niskich kosztach eksploatacji - odpowiada na pytanie o to, na czym polega innowacyjność rozwiązania.

Dlaczego teraz?

Potencjał współpracy gospodarczej między Polską i Finlandią nigdy nie był tak duży jak obecnie – mówi Kirsi-Maarit Poljatchenko, dyrektor warszawskiego biura FINPRO, fińskiej agencji handlu i inwestycji.

Wtóruje jej odpowiedzialny za organizację listopadowej misji Piotr Hajdecki, senior advisor w FINPRO wymieniając źródła wzmożonego zainteresowania fińskich firm Polską:

  • dobrą koninktura panująca w Polsce pozwalająca firmom inwestować w zaawansowane, innowacyjne rozwiązania,
  • napływ funduszy europejskiech do Polski dajacych silny bodziec inwestycyjny,
  • promowany przez polski rząd kurs na innowacje, generujący popyt na zaawansowane rozwiązania technologiczne,
  • transformację i modernizację energetyki i przemysłu w kierunku rozwiązań wysokoefektywnych i przyjaznych dla środowiska,
  • przemiany społeczne związane z bogaceniem się społeczeństwa - w miarę wzrostu dochodu ludzie zaczynają szukać jakości życia, z czym wiąze się np. rosnąca troska o środowisko naturalne czy potrzeba inteligentnego życia (smart living).

Fińskie doświadczenie

Finlandia od lat plasuje się w czołówce globalnych rankingów czystości środowiska oraz innowacyjnych technologii środowiskowych. W ubiegłorocznym rankingu najczystszych krajów świata, sporządzonym przez uniwersytety Yale i Columbia wspólnie z World Economic Forum, Finlandia zajęła pierwsze miejsce. W ogłoszonym 13 czerwca br. najnowszym zestawieniu Global Cleantech Innovation Index 2017, kraj miliona jezior po raz kolejny uplasował się w ścisłej czołówce zajmując wysoką, drugą pozycję. Finlandia  postawił na Cleantech – jedna trzecia publicznych nakładów na prace badawczo-rozwojowe przeznaczona jest właśnie na cleantech.

źródło: newseria.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ