Partner serwisu
15 grudnia 2017

Pierwszy na świecie elektryczny kontenerowiec

Kategoria: Elektromobilność

W Chinach zwodowano pierwszy na świecie elektryczny statek towarowy. Zaprojektowano go i zbudowano w nieco ponad rok.

Pierwszy na świecie elektryczny kontenerowiec

Zeroemisyjny statek ma kursować na Rzece Perłowej w Południowych Chinach i posłuży do transportu węgla do lokalnej elektrowni. Podczas rozładunku i załadunku w jego akumulatorach będzie uzupełniana energia – ich ładowanie potrwa 2 godziny.

Zasięg statku oszacowano na ok. 80 km. Dwa silniki o mocy 160 kW każdy zapewnią maksymalną prędkość ok. 13 km/h. Jednostka jest zasilana przez 1 000 pakietów akumulatorów litowo-jonowych o łącznej pojemności 2,4 MWh – to 24 razy więcej niż w Tesli Model S w wersji o najdłuższym zasięgu. Trwałość akumulatorów obliczono na 5 lat.

Statek jest obecnie w fazie testów – jednostka wejdzie do służby na początku przyszłego roku. Za projekt odpowiada firma Hangzhou Modern Ship Design & Research. Według założeń, elektryczny statek ma być znacznie tańszy w użytkowaniu niż jego konwencjonalne odpowiedniki. Ponadto, ma potencjał by przyczynić się do redukcji szkodliwych emisji do atmosfery.

źródło: informacja prasowa
Tomasz
2017-12-15
Ta kontenerowiec zasilany prądem z węgla który sam dostarcza do elektrowni. Zero emisji panie zero niemiec płakał jak projektował.
Gość
2018-01-03
Węgla nie transportuje się w kontenerach mądralo.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ