Partner serwisu
29 grudnia 2017

Jakie artykuły były przez Was najchętniej czytane w 2017 roku?

Kategoria: Aktualności

Przedstawiamy 10 artykułów, które cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników portalu kierunekenergetyka.pl w 2017 roku.

Jakie artykuły były przez Was najchętniej czytane w 2017 roku?

1. Bloki na horyzoncie (2) Zmagania z progiem 50% sprawności obiegu parowego Rankine’a

Wartość 50% sprawności jest symbolicznym kamieniem milowym dla bloków, bazujących na obiegu Rankine’a i stanowiących dziś i w najbliższej perspektywie czasowej podstawowe wyposażenie elektroenergetyki zawodowej w skali globalnej.

2. Węgiel brunatny w Polsce

Zdobyte doświadczenia i opanowanie „sztuki górniczej eksploatacji węgla brunatnego” plasują nasze górnictwo w czołówce światowej. Elektrownie na węgiel brunatny produkują obecnie około 35% najtańszej energii elektrycznej w Polsce. Niestety większość obecnie eksploatowanych złóż będzie się wyczerpywać po 2020 roku.

3. Energetyka termojądrowa - mit czy bliska rzeczywistość

W przeciwieństwie do energetyki jądrowej, uważanej obecnie w takich krajach jak np. Niemcy i Japonia, za stwarzającą istotne zagrożenia dla środowiska naturalnego, reaktory termojądrowe przedstawiane są jako potencjalne oraz praktycznie niewyczerpywalne źródła przyjaznej człowiekowi energii.

4. Samochody elektryczne. Kiedy podbiją świat?

Ogromne szanse na szybki rozwój rynku samochodów elektrycznych ma Izrael, gdzie Shai Agassi, kolejny światowy wizjoner motoryzacji, „postanowił uczynić świat lepszym miejscem do życia i odzwyczaić ludzkość od ropy”.

5. Elektrociepłownia Fortum we Wrocławiu – wirtualna czy realna?

Obecnie we Wrocławiu wytwórcą ciepła jest Kogeneracja. Do Fortum natomiast należy sieć ciepłownicza. Informacja o planach budowy przez Fortum elektrociepłowni we Wrocławiu wywołała burzę. Co zdecydowało, że fińska spółka postanowiła inwestować w energię właśnie w tym mieście?

6. W 2018 Elektrownia Łagisza z nowym blokiem

Budowa bloku gazowo-parowego o mocy około 413 MWe w Elektrowni Łagisza wpisuje się w strategię Grupy TAURON, która zakłada dywersyfikację źródeł energii. Dzięki inwestycji poprawi się bezpieczeństwo energetyczne zintegrowanego systemu ciepłowniczego aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.

7. Ciepłownicy w obiektywie

Galeria zdjęć z XXIV Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników.

8. Perła polskiej energetyki

Oprócz bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów zmodernizowano również inne obiekty bezpośrednio związane z pracą gospodarki pozablokowej. Modernizacja objęła praktycznie wszystkie urządzenia technologiczne i obiekty budowlane.

9. Nieodpłatna służebność przesyłu a podatek CIT, podatek VAT oraz podatek PCC

Ustanowienie na rzecz przedsiębiorcy nieodpłatnej służebności przesyłu, czyli bez prawa do wynagrodzenia dla właściciela gruntu, nie powoduje powstania po stronie tego przedsiębiorcy przychodu z nieodpłatnych świadczeń (w myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

10. Wymagania emisyjne dla dużych źródeł spalania

Bez dostosowania do wymagań konkluzji BAT od 2019 r. instalacjom spalania grozi brak zgody na ich dalszą eksploatację. Trzeba rozpocząć przygotowania zmierzające do oceny i zapewnienia zgodności instalacji z konkluzjami BAT.

fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ