Partner serwisu
18 stycznia 2018

Wzrost wartości bilansowej aktywów Grupy Energa

Kategoria: Aktualności

W Grupie Energa podjęta została decyzja o odwróceniu odpisów aktualizujących wartość aktywów na łączną kwotę 138 mln zł. Przeprowadzone testy na utratę wartości wykazały wzrost wartości bilansowej farm wiatrowych i Elektrowni Ostrołęka B. Prezentowane wartości mają charakter szacunkowy oraz pozostają bez wpływu na wynik EBITDA Spółki.

Wzrost wartości bilansowej aktywów Grupy Energa

W związku z wystąpieniem zmian w otoczeniu legislacyjnym, w szczególności podpisaniem przez Prezydenta RP Ustawy o rynku mocy, oraz aktualizacją ścieżek cenowych, podjęta została decyzja o przeprowadzeniu testów na utratę wartości niektórych aktywów Grupy Energa na IV kwartał 2017 roku.

W wyniku przeprowadzonych testów w dniu 17 stycznia 2018 roku podjęta została decyzja o odwróceniu odpisów aktualizujących wartość aktywów w Segmencie Wytwarzania na łączną kwotę 138,0 mln zł, z czego 87,0 mln zł przypada na aktywa wiatrowe, a 51,0 mln zł na Elektrownię Ostrołęka B.

Łączny szacowany wpływ odwrócenia odpisów na skonsolidowany wynik netto Grupy za 2017 rok wynosi 114,9 mln zł. Operacja ma charakter niegotówkowy. Poprawi wynik operacyjny Grupy bez wpływu na wynik EBITDA.

Po dokonanych odpisach wartość księgowa farm wiatrowych w skonsolidowanym bilansie Grupy wynosi 597,3 mln zł, w tym 8,1 mln zł dotyczy projektowanych elektrowni wiatrowych, natomiast wartość księgowa Elektrowni Ostrołęka B wynosi 635,8 mln zł.

Powyższe wartości mają charakter szacunkowy, będą podlegały badaniu przez audytora. Ostateczny wynik testów i wielkość odwrócenia odpisu zostaną przedstawione w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Energa za 2017 rok.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 185 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

źródło: energa.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ