Partner serwisu
14 lutego 2018

Webasto dla samochodów elektrycznych

Kategoria: Elektromobilność

Firma Webasto, znana z systemów ogrzewania i klimatyzacji stosowanych w większych samochodach i autobusach, a także szyberdachów i składanych dachów dla kabrioletów, rusza na podbój nowego rynku – rozwijającego się dynamicznie rynku elektromobilności.

Webasto dla samochodów elektrycznych

Upowszechnieniu samochodów elektrycznych sprzyja postęp techniki, pozwalający produkować pojazdy o coraz lepszych parametrach użytkowych i bardziej przystępnych cenach. Rozwój elektromobilności zależy jednak w równym stopniu od dostępności i jakości infrastruktury ładowania. I nie chodzi tu tylko o superszybkie ładowarki, pozwalające w trasie uzupełnić zapas energii podczas dłuższej przerwy na kawę, a urządzenia umożliwiające ładowanie auta w garażu czy na parkingu pod firmą. W końcu jedną z największych zalet samochodu elektrycznego jest to, że pozwala zapomnieć o istnieniu stacji benzynowych – auto można wieczorem podłączyć do prądu, a rano odłączyć wtyczkę i ruszyć w drogę z pełnym zapasem energii.

Webasto opracowało obecnie cztery rozwiązania do ładowania pojazdów elektrycznych, w tym trzy urządzenia stacjonarne (tzw. wallbox) o mocy 22 kW oraz mobilną ładowarkę o mocy 11 kW. Webasto Pure to podstawowy system ładowania prądem przemiennym. Urządzenie wyposażone jest w 4,5-metrowy kabel zakończony wtykiem typu 2 (tzw. Mennekes), pozwalającym ładować samochód prądem przemiennym o napięciu 230/400 woltów i mocy do 22 kilowatów z szybkością nawet sześciokrotnie większą, niż w przypadku korzystania ze zwykłego gniazdka elektrycznego. Ładowarka może być zasilana jednofazowym lub trójfazowym prądem przemiennym o napięciu 230 lub 400 V i natężeniu 16 lub 32 A. Urządzenie wyposażono w zestaw zabezpieczeń, w tym przeciwporażeniowych oraz zapobiegających przekroczeniu dopuszczalnej temperatury pracy.

Webasto Next to ładowarka o parametrach analogicznych, jak opisana powyżej, została jednak wyposażona w dodatkową elektronikę, zapewniającą możliwość wymiany danych w sieci, integracji z systemami inteligentnego domu oraz zarządzania obciążeniem. Wbudowany radiowy interfejs RFID umożliwia identyfikację użytkownika. Urządzeniem można także zdalnie zarządzać za pomocą aplikacji mobilnej.

W zaawansowane możliwości sterowania wyposażone jest również urządzenie Webasto Life. Jest to wydajna ładowarka prądu stałego, opracowana z myślą głównie o klientach komercyjnych. Napięcie prądu ładującego akumulatory samochodu może wynosić od 400 do 800 woltów, zaś moc – do 24 kilowatów.

Ofertę firmy w zakresie ładowarek uzupełnia niewielki i łatwy w transporcie mobilny system ładowania Webasto Go z 3,5-metrowym kablem i wtykiem typu 2, umożliwiający ładowanie pojazdów prądem przemiennym o napięciu 230/400 V i mocy 11 kW.

Webasto opracowuje również podzespoły dla samochodów elektrycznych. Są to na przykład wysokonapięciowe systemy akumulatorowe, stworzone z myślą o wszelkich formatach ogniw – cylindrycznych, pakietowych i pryzmatycznych, projektowane pod kątem konkretnych wymagań producenta aut. Specjalnie dla pojazdów elektrycznych opracowano także wysokonapięciowe grzejniki HVH, zdolne pracować z napięciami do 870 woltów i odznaczające się wysoką sprawnością oraz niewielkimi wymiarami i masą.

źródło: newseria.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ