Partner serwisu
16 marca 2018

GSR Capital zamierza produkować w Szwecji akumulatory do samochodów elektrycznych

Kategoria: Elektromobilność

Chiński fundusz inwestycyjny GSR Capital, który w 2017 r. nabył dział produkcji akumulatorów Nissana, zamierza zainwestować 500 milionów dolarów w spółkę National Electric Vehicle Sweden AB (NEVS).

GSR Capital zamierza produkować w Szwecji akumulatory do samochodów elektrycznych

GSR wybuduje fabrykę baterii w pobliżu zakładów NEVS w szwedzkim Trollhättan, które w przeszłości należały do Saaba.

Fabryka będzie wytwarzać pakiety akumulatorów dla 400-500 tys. samochodów rocznie, co oznacza, że zaopatrzy nie tylko NEVS, ale również innych klientów w Szwecji i Europie - poinformował dyrektor ds. komunikacji National Electric Vehicle Sweden AB, Fredrik Fryklund.

Data uruchomienia zakładu nie została ujawniona. GSR Capital przedstawił swoje plany zaledwie dzień po tym, jak Volkswagen ogłosił zawarcie kontraktów na dostawy baterii o wartości 20 miliardów euro.

Firma NEVS została założona w 2012 r. przez grupę chińskich przedsiębiorstw. Spółka przejęła aktywa Saaba po bankructwie szwedzkiego producenta. Jej siedziba znajduje się w Trollhättan, podobnie jak część zakładów montażowych.

Ponadto, spółka dysponuje fabryką w Tiancinie, gdzie produkowany jest elektryczny model 9-3 bazujący na samochodzie Saaba o tej samej nazwie. Docelowo, z taśm montażowych zakładów ma zjeżdżać do 220 000 egzemplarzy EV rocznie. W drugiej połowie 2018 r. NEVS planuje rozpoczęcie produkcji modelu 9-3 w Trollhättan. Spółka nie dysponuje prawami do posługiwania się marką Saab.

W Szwecji powstanie również fabryka Northvolt, która stanie się konkurentem dla Gigafactory Tesli. Wysokość planowanych inwestycji wynosi w tym przypadku ponad 4 miliardy dolarów. Po uruchomieniu, zakład stanie się największą fabryką baterii litowo-jonowych w Europie. Do 2023 r. fabryka będzie produkować rocznie baterie o łącznej pojemności 32 gigawatogodzin.

źródło: orpa.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ