Partner serwisu
19 marca 2018

Zacieśnianie współpracy polsko-norweskiej

Kategoria: Aktualności

Wiceminister Sławomir Mazurek spotkał się 16 marca br. z przedstawicielami delegacji Norwegii, której przewodniczył Per Sanderud, Dyrektor Generalny Norweskiej Dyrekcji ds. Zasobów Wodnych i Energii. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim wykorzystania funduszy norweskich w projektach o charakterze środowiskowym i innowacyjnym.

Zacieśnianie współpracy polsko-norweskiej

Resort środowiska jest obecnie operatorem wdrażania Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w kolejnej perspektywie funduszy norweskich (2014-2021) na kwotę ponad 140 mln EUR. Przy okazji rozmowy z Dyrektorem Generalnym Norweskiej Dyrekcji ds. Zasobów Wodnych i Energii (NVE) Perem Sandrudem Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska, omówił realizację dotychczasowych projektów w ramach resortowych instytucji NFOŚiGW, IOŚ-PIB, czy GIOŚ.  

Zależy nam na kontynuowaniu i rozwijaniu dobrej współpracy ze stroną norweską w ramach przygotowywanego Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, a także pod kątem działań na rzecz klimatu, również w kontekście tegorocznego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach – podkreślił wiceminister Mazurek.

Polsko-norweska współpraca dotyczy głównie obszaru energii i środowiska, czego wynikiem są liczne projekty o charakterze bilateralnym, m.in. w obszarze elektromobilności, adaptacji do zmian klimatu w małych i średnich miastach czy pomiaru zanieczyszczeń powietrza, przy których NVE pełnił rolę doradczą. Projekty te były realizowane w ramach wdrażanego przez Ministerstwo Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Programu „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”.

Jednocześnie w grudniu 2017 r. zawarto umowę (Memorandum of Understanding) o nowej planowanej perspektywie wydatkowej, w której NVE występuje jako jeden z partnerów z Państw-Darczyńców dla przyszłego programu.

źródło: mos.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ