Partner serwisu
29 marca 2018

Innowacyjny projekt badawczy ECO

Kategoria: Aktualności

Energetyka Cieplna Opolszczyzny wspólnie z Instytutem Energetyki, Instytutem Badawczym oraz spółkami Budimex i Mostostal Kraków rozpoczęły właśnie współpracę w poszukiwaniu nowych technologii pozwalających na tanie i skuteczne ograniczenie szkodliwych tlenków azotu i dwutlenku siarki, powstających w procesie spalania węgla w kotłach ciepłowniczych.

Innowacyjny projekt badawczy ECO

Spodziewany efekt badań może być bardzo istotny dla branży ciepłowniczej – redukcja tlenków azotu (NOx) na poziomie co najmniej 60% i redukcja dwutlenku siarki (SO2) na poziomie nawet powyżej 90%, w zależności od zastosowanego reagenta i wdrożonych optymalizacji. Taka skuteczność umożliwia spełnienie nowych norm emisji zanieczyszczeń gazowych w pełnym zakresie wydajności kotłów.

Zaletą rozwiązania jest ponadto fakt, że jego realizacja odbywa się przy niewielkiej ingerencji w strukturę kotła i niewysokich kosztach budowy instalacji. Zaproponowana metoda redukcji emisji zanieczyszczeń będzie możliwa do zastosowania w każdej innej ciepłowni, czy elektrociepłowni należącej do ECO.

W ekranach kotła WR25 w Opolu zostały wykonane już prace przygotowawcze do przeprowadzenia pomiarów temperatury, które posłużą do wyznaczenia tzw. okna temperaturowego. Jest to obszar o optymalnej temperaturze umożliwiającej redukcję tlenków azotu i siarki tą nowatorską metodą. Jest to pierwszy etap projektu badawczego.

Na podstawie rozkładu temperatury w komorze paleniskowej kotła przy różnych wydajnościach będzie można zabudować instalację, której głównym elementem jest „podajnik” reagenta, czyli wody amoniakalnej w procesie odazotowania spalin oraz roztworu wapna do procesu odsiarczania. Ponieważ badanie prowadzone będzie w strefie wysokich temperatur wymaga dodatkowo instalacji wody chłodzącej – mówi Artur Mnich, główny inżynier ds. wytwarzania w opolskim oddziale ECO SA.

Uczestnicy projektu spodziewają się, że wypracowana metoda będzie korzystna pod względem nakładów w porównaniu do metod konkurencyjnych, a jej stosowanie pozwoli na wydłużenie czasu użytkowania kotłów ciepłowniczych w świetle zaostrzonych limitów emisyjnych, przy akceptowalnych ekonomicznie nakładach finansowych.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ