Partner serwisu
18 kwietnia 2018

Magazynowanie i transport ciepła na nowo

Kategoria: Z życia branży

Laureatem III edycji konkursu Laboratorium Innowacji została krakowska firma ENETECH. Nagrodę przyznano za projekt zbiornika do magazynowania oraz transportu ciepła.

Magazynowanie i transport ciepła na nowo

Laboratorium Innowacji to platforma stworzona do wymiany doświadczeń pomiędzy polskimi firmami, instytucjami oraz naukowcami z sektora energetycznego. Pomysłodawcą i fundatorem nagrody w konkursie – statuetki Fale Innowacji jest Grupa GPEC.

Finał konkursu odbył się podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego, największego wydarzenia branży energetycznej na Pomorzu. Autorzy najnowocześniejszych i atrakcyjnych dla rynku projektów prezentowali się w specjalnym panelu, który prowadził Marek Dawidowski, kierownik działu nowych biznesów Grupy GPEC. Zadaniem działu jest właśnie poszukiwanie innowacji w dziedzinie energetyki.

Zwyciężył projekt zbiornika do magazynowania oraz transportu ciepła za pomocą materiałów zmiennofazowych autorstwa firmy Enetech. Rozwiązanie pozwala na odzyskanie tzw. ciepła odpadowego, czyli traconego do atmosfery w procesie produkcji energii.

– Magazynowanie energii cieplnej jest wciąż wyzwaniem technologicznym. Tu liczy się każda innowacja. Magazyny kontenerowe firmy Enetech to znaczący krok. Atutem są też stosunkowo niskie koszty wdrożenia i możliwość bezstratnego transportu – komentuje Marek Dawidowski. – Wspieranie polskich innowacji zaczynamy od znalezienia ich i pokazania szerokiej publiczności. Po to stworzyliśmy Laboratorium Innowacji. Teraz projekty uczestników mają znacznie większą szansę na komercjalizację – dodaje Dawidowski.

Do konkursu zgłoszono w tym roku rekordowo dużo innowacyjnych rozwiązań. Wśród firm prezentujących projekty znalazły się:

GRADIS – oprogramowanie komputerowe do projektowania instalacji oświetlenia ulicznego,

SAL Multirotor Powerline Stringing – systemowa metoda rozwieszania lin przedwstępnych na napowietrznych konstrukcjach wysokiego napięcia,

Veolia Energia Poznań – ekologiczne ciepło dla Poznania,

SABUR – system zarządzania i monitoringu zużycia mediów,

COBANT – zagospodarowanie odpadów z przetwórstwa węgla kamiennego zdeponowanych

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ