Partner serwisu
18 kwietnia 2018

Wiceminister Tobiszowski otworzył Międzynarodowy Kongres Węgla Brunatnego w Bełchatowie

Kategoria: Z życia branży

– Jeszcze kilka lat temu w miksie energetycznym nie przewidywano przyszłości dla węgla brunatnego w polskiej przestrzeni energetycznej. Teraz to się zmieniło i surowiec ten jest częścią naszej gospodarki – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski otwierając 16.04.2018 X Międzynarodowy Kongres Węgla Brunatnego w Bełchatowie.

Wiceminister Tobiszowski otworzył Międzynarodowy Kongres Węgla Brunatnego w Bełchatowie

Uczestnicy kongresu podkreślali, że węgiel brunatny po węglu kamiennym jest dziś głównym surowcem zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne Polski. Stanowi on blisko 35 % produkcji energii elektrycznej. Przykładem na rozwój górnictwa węgla brunatnego jest m.in. „odkrywka w Złoczewie”.

– Kontynuowanie wydobywania węgla brunatnego w Złoczewie sprawi, że przedłużone zostanie m.in. funkcjonowanie elektrowni w Bełchatowie. Co więcej, zyska lokalna społeczność. Chodzi nie tylko o nowe miejsca pracy, ale również dodatkowy dochód dla gmin i poprawę wskaźników makroekonomicznych regionu  – powiedział wiceminister Tobiszowski.

Wiceminister podkreślił, że program dla sektora węgla brunatnego powstał dzięki zaangażowaniu wielu środowisk – naukowych, społecznych i górniczych. Złoża węgla brunatnego eksploatuje się z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych, a także z poszanowaniem wymogów ochrony środowiska.

– Nasze górnictwo węglowe musi wykorzystywać nowoczesne technologie. Mamy dobrze przygotowaną kadrę, instytuty oraz zaplecze intelektualne, co pozwoli m.in. na dalszy rozwój sektora węgla brunatnego w Polsce – dodał wiceminister Grzegorz Tobiszowski.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ