Partner serwisu
15 maja 2018

Minister Tchórzewski na X Europejskim Kongresie Gospodarczym

Kategoria: Aktualności

- Długofalowa polityka energetyczna musi doprowadzić do zabezpieczenia dostaw energii elektrycznej i stabilności systemu - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wydarzenie odbywa się 14-16 maja 2018 r. w Katowicach.

Minister Tchórzewski na X Europejskim Kongresie Gospodarczym

Podczas wystąpienia pt. „Strategia dla polskiej energetyki” minister Tchórzewski zaznaczył, że kluczową kwestią dla sektora energetycznego w Polsce jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, które opiera się na dwóch filarach: stabilności dostaw i zrównoważonym rozwoju wszystkich źródeł wytwórczych.

Odpowiedzią na te potrzeby jest zapewnienie wystarczającej zdolności infrastruktury do wytwarzania energii elektrycznej, jej przesyłu i dystrybucji oraz stabilny poziom dostaw gazu i paliw na rynku krajowym – powiedział.

Minister podkreślił rolę budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju i troskę o aspekt środowiskowy w energetyce.

Chcę zapewnić, że bezpieczeństwo energetyczne jest wyznacznikiem linii negocjacyjnej na wszystkich polach energetycznej współpracy międzynarodowej. Głośno mówimy o naszych priorytetach, prezentujemy alternatywne, bądź komplementarne propozycje wraz z racjonalną  argumentacją, a także uświadamiamy naszym partnerom jak długą drogę musieliśmy przejść, aby być w tym miejscu, w którym jesteśmy - zaznaczył.

Szef resortu energii wziął również udział w panelu dyskusyjnym „Energetyka w Europie. Dylematy i wyzwania”, podczas którego uczestnicy rozmawiali o trendach kształtujących europejską energetykę. Minister Tchórzewski podkreślił znaczenie nowych regulacji pakietu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” dotyczących m.in. rynków mocy, aktywizacji odbiorców czy regulacji cen, które będą miały znaczący wpływ na funkcjonowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i możliwość zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii.

Polska dynamicznie się rozwija, rośnie zapotrzebowanie na energię, jednocześnie istniejące rezerwy mocy są niewystarczające. Dlatego niezbędne będzie powstanie nowych źródeł i modernizacja istniejących, aby zapewnić stabilność dostaw odpowiadającą zwiększonemu popytowi. Staje się to możliwe dzięki naszej ustawie o rynku mocy – powiedział.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ