Partner serwisu
10 lipca 2018

Woda pitna z wody słonej - dzięki energii słonecznej

Kategoria: Aktualności

Francuska firma Marine Tech opracowała urządzenie pozwalające na produkcję wody pitnej z wody morskiej dzięki energii promieni słonecznych. To może być ważny krok w walce z niedoborem wody na świecie.

Woda pitna z wody słonej - dzięki energii słonecznej

Proces powstawania wody pitnej jest bardzo prosty. Wodę morską tłoczy się za pomocą pomp zasilanych energią z paneli fotowoltaicznych do przeźroczystej kuli o średnicy jednego metra. Następnie słońce ogrzewa kulę przez zamontowane pod nią lustro, wewnątrz słona woda paruje i skrapla się na ściankach, a na dole kuli jest zbierana już jako woda słodka. Mechanizm ma jeszcze jedną ważną dla przyszłych użytkowników zaletę. W wyniku wysokich temperatur w uzdatnianej wodzie giną wszystkie bakterie.

Urządzenie firmy Marine Tech nie jest pierwszym tego typu na świecie, ale póki co jedynym, które wykorzystuje tylko energię odnawialną.

"Z pewnością produkujemy dziś najtańszą wodę pitną na świecie - mówi Thierry Carlin, dyrektor generalny Marine Tech - ponieważ cały system kosztuje kilkaset euro. Jest on zaprojektowany, aby służyć co najmniej 30 lat, więc koszt jednego litra to wielkość rzędu kilku zer po przecinku."

Pierwsze osiedle z odsalającymi wodę kulami ma powstać w Emiratach Arabskich.

źródło: http://en.marinetech.fr/Water-production/ igwp.org.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ