Partner serwisu

Umowa na negawaty podpisana

Kategoria: Aktualności

22 marca w siedzibie Operatora Systemu Przesyłowego w Konstancinie – Jeziornie, Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA i PGE GiEK SA podpisały umowę na realizację usługi „Praca interwencyjna: Redukcja zapotrzebowania na polecenie OSP”, tzw. negawaty.

Umowa na negawaty podpisana

Jest to pierwsza w historii polskiej energetyki umowa na usługę redukcji mocy na  polecenie Operatora Systemu Przesyłowego. – To wydarzenie o znaczeniu historycznym – powiedział Henryk Majchrzak, prezes zarządu PSE po podpisaniu dokumentu. – Reakcja strony popytowej była dotychczas aktywem niewykorzystywanym w naszym kraju, a stanowiącym istotny zasób rezerw w systemie elektroenergetycznym, pozwalającym wpłynąć na ograniczenie szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jestem przekonany, że dzisiejsza umowa, która co prawda dotyczy tylko części zaproponowanych w przetargu pakietów, otworzy nowy rynek usług na rzecz bilansowania systemu i zapoczątkuje większe zainteresowane ze  strony przedsiębiorstw, które mają stosowne możliwości redukcji zapotrzebowania – dodał.

Redukcja zapotrzebowania obejmuje interwencyjne ograniczenie poboru mocy polegające na zmniejszeniu, na polecenie Operatora Systemu Przesyłowego, wielkości pobieranej z  sieci mocy przez urządzenia odbiorców. Rozwiązanie to stanowi jeden z elementów obrony KSE przed zakłóceniami o charakterze nadzwyczajnym. Wykonawcę tej usługi PSE wyłoniły w ramach przeprowadzonego w tym roku przetargu publicznego. Przetarg skierowany był do większych odbiorców energii elektrycznej, którzy w stosunkowo krótkim czasie są w stanie ograniczyć pobór tej energii. PGE GiEK SA złożyło ofertę w ramach dwóch, z  dostępnych ośmiu, pakietów. W obu przypadkach oferent zaproponował kwotę 750 złotych za każdą megawatogodzinę zredukowanego zapotrzebowania.

Niezależnie od usługi interwencyjnej PSE umożliwi wkrótce składanie na rynku bilansującym przez odbiorców ofert redukcji obciążania. Wprowadzenie tego typu ofert przełoży się na niższe koszty bilansowania systemu elektroenergetycznego oraz lepsze wykorzystanie majątku firm sektora elektroenergetycznego. Zmniejszenie szczytowego zapotrzebowania na moc oznacza też ograniczenie potrzeby budowy nowych źródeł energii pracujących tylko w szczytach obciążenia, a zatem mało efektywnie – podkreślił Henryk Majchrzak, prezes zarządu PSE.

źródło: www.pse-operator.pl
fot. www.sxc.hu

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ