Partner serwisu

Enea szuka pieniędzy na rozwój

Kategoria: Aktualności

Enea stara się o około 800 mln zł z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, trwają właśnie ostatnie negocjacje. A jeszcze w tym roku spółka może uruchomić finansowanie poprzez emisję obligacji. Jest to możliwe dzięki umowie na sumę 950 mln zł zawartej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Enea szuka pieniędzy na rozwój

Ten potężny zastrzyk pieniędzy zostanie przeznaczony na rozwój infrastruktury w segmencie dystrybucji, m.in. sieci elektroenergetycznych, co pozwoli na przyłączanie nowych użytkowników. – Enea ma podpisaną umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na Kontrakt A w wysokości 950 mln zł, jednocześnie prowadzone są rozmowy dotyczące Kontraktu B zwiększającego wielkość środków, które bank udostępni Grupie Kapitałowej Enea na realizację inwestycji w obszarze dystrybucji – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Krzysztof Zamasz, prezes Enei, jednej z czołowych polskich spółek energetycznych. – W tym roku chcemy domknąć transzę B i rozpocząć proces formalizowania umów, które pozwolą na upłynnienie tych środków na potrzeby inwestycyjne.

Europejski Bank Inwestycyjny jesienią udzielił Enei 15-letniego kredytu o wartości 950 mln zł. Okres jego dostępności wynosi 24 miesiące od daty zawarcia umowy. Kredyt zostanie wykorzystany w maksymalnie sześciu transzach. Wysokość każdej stanowić będzie równowartość kwoty nie niższej niż 100 mln zł za wyjątkiem ostatniej transzy, której wysokość odpowiadać będzie niewykorzystanej kwocie kredytu. Całkowity koszt programu spółka szacuje na około 3,24 mld zł.

Prezes podkreśla, że prace nad uruchomieniem tych środków cały czas trwają, m.in. w minionym tygodniu zapadły decyzje dotyczące warunków spłaty tych transz. Krzysztof Zamasz zapewnia, że warunki finansowe są korzystne dla spółki.

Pieniądze pozwolą na zmniejszenie strat w przesyle energii elektrycznej, co z kolei zwiększy energooszczędność. Dodatkowe fundusze pozwolą również na przyłączanie do sieci nowych użytkowników, w tym wiatrakowych inwestorów. Środki pozyskane z kredytu zostaną przeznaczone na modernizację i rozbudowę sieci energetycznych Enea Operator w północno-zachodniej Polsce. – Te środki są dedykowane na infrastrukturę, którą mamy w operatorze. To jest bardzo korzystne dla grupy ze względu na to, że zostaną przeznaczone na bieżące potrzeby inwestycyjne, między innymi na nowe linie, transformatory, stacje, podłączenie nowych użytkowników systemu w tym wytwórców oraz użytkowników końcowych, modernizację sieci – informuje Krzysztof Zamasz.

Spółka stara się zdobyć pieniądze również z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. – Chcemy pozyskać te środki w powiązaniu z instytucjami komercyjnymi, to będą dwie transze. Jesteśmy na etapie kończącym negocjacje – dodaje prezes. O szczegółach nie chce jeszcze rozmawiać.

Źródło: newseria.pl
Fot. Enea

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ