Jak uniknąć częstych odstawień
Andrzej Zuber
prezes zarządu EKOZUB Sp. z o.o.
W Polsce zainstalowanych jest wiele kotłów płomienicowo-płomieniówkowych opalanych węglem kamiennym, biomasą oraz różnymi odpadami. Z uwagi na spalane paliwo i wysokie temperatury spalin, kotły te należy często odstawiać do ręcznego czyszczenia. W instalacjach termicznej utylizacji odpadów zabrudzanie się wymienników ciepła następuje jeszcze szybciej i konieczność czyszczenia może wystąpić już po dwóch dniach. Należy więc zadać sobie pytanie: czy można coś w tej kwestii zmienić? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Zastosowanie generatorów fal uderzeniowych GFU- 25/8 do czyszczenia płomieniówek od strony wlotu spalin z komory spalania okazało się rozwiązaniem bardzo efektywnym. Pozwala na pracę kotła z wysoką sprawnością, bez konieczności odstawiania do ręcznego czyszczenia. Dodatkowo poprawiono warunki BHP, nie narażając obsługi na szkodliwe działanie pyłu podczas procesu czyszczenia. W niektórych przypadkach zabudowa instalacji czyszczenia pozwala na zwiększenie produkcji, która może być ograniczona wydajnością kotła lub jego odstawieniem. Za pomocą generatorów fal uderzeniowych mogą być czyszczone od strony spalin wszystkie wymienniki rurowe, gdzie czynnikiem podgrzewanym może być powietrze lub woda. Utrzymując w czystości powierzchnie grzewcze zmniejsza się zużycie paliwa, koszty wytworzenia ciepła oraz zwiększa się żywotność urządzeń. Zastosowanie generatorów fal uderzeniowych do czyszczenia elementów wymiany ciepła eliminuje wiele problemów eksploatacyjnych oraz zwiększa dyspozycyjność całych instalacji.
Autor: Andrzej Zuber, prezes zarządu EKOZUB Sp. z o.o.
Fot. EKOZUB Sp. z o.o.
Cały materiał znajdą Państwo w magazynie "Energetyka Cieplna i Zawodowa" nr 3/2013 zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej |