Partner serwisu
12 września 2018

Ukraińscy samorządowcy uczą się w Polsce, jak pozyskać pieniądze na poprawę efektywności energetycznej

Kategoria: Aktualności

Od wtorku w Polsce przebywa grupa ukraińskich samorządowcy z obwodu charkowskiego, którzy na podstawie naszych doświadczeń chcą wdrażać u siebie najlepsze praktyki w gospodarowaniu energią i rozwijać odnawialne źródła energii. Polscy eksperci podpowiedzą im m.in., w jaki sposób hromady, czyli ukraińskie gminy mogą pozyskiwać na to fundusze.

Ukraińscy samorządowcy uczą się w Polsce, jak pozyskać pieniądze na poprawę efektywności energetycznej

Studyjny wyjazd ukraińskich samorządowców do Polski to efekt rozpoczętego w czerwcu w pięciu zjednoczonych hromadach obwodu charkowskiego pilotażowego projektu „Nasza energia- hromada samowystarczalna energetycznie”. Partnerami uczestniczącymi w projekcie są Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, Fundacja Solidarności Międzynarodowej i Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. Działania w ramach projektu są współfinansowane ze środków Programu „Wsparcie Demokracji 2018”, który jest finansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

– Jeśli Ukraina osiągnie poziom efektywności energetycznej taki, jak w Polsce, to zaoszczędzi więcej energii niż Hiszpania zużywa rocznie – twierdzi koordynujący projekt Dariusz Szymczycha z Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Przyznaje, że lepsze gospodarowanie energią to wyzwanie ekonomiczne dla zjednoczonych hromad. Uzyskały one bowiem w ramach reformy administracyjnej na Ukrainie własne budżety, z których pokrywają koszty ogrzewania i oświetlenia szkół, przedszkoli, domów kultury, budynków administracyjnych i mieszkalnych. – Kiedyś elektryfikacja wsi oznaczała władzę rad, czyli sowietyzację Ukrainy, dziś efektywność energetyczna staje się znakiem decentralizacji i samorządności na wolnej Ukrainie – dodaje Dariusz Szymczycha.

Ukraińscy samorządowcy podczas wizyty odwiedzą m.in. gminy Długosiodło i Przesmyki, które są przykładem, jak można lepiej gospodarować energią i wdrażać odnawialne źródła energii. Z kolei w podwarszawskich Ząbkach zapoznają się z działaniem inteligentnego systemu energetycznego i magazynowania energii na przykładzie budynków szpitalnych. W Wyszkowie odwiedzą przedszkole, którego budynek zaprojektowany i wykonany został jako energooszczędny. Zapoznają się też z działaniami Mazowieckiego Edukacyjnego Centrum Energii Odnawialnej w Wyszkowie. Firma Horus Energia z Sulejówka przedstawi swoje rozwiązania i wdrożenia służące zasilaniu w energię i ciepło.

Wizyta ukraińskich samorządowców w Polsce potrawa do 15 września. Miesiąc później, 16 października podczas III Polsko-Ukraińskiego Forum Samorządowego, które odbędzie się w Charkowie zostaną przedstawione pełne rekomendacje dla hromad. Swoją ekspertyzę zaprezentuje m.in. nowo utworzony Fundusz Efektywności Energetycznej Ukrainy, który będzie finansował działania termomodernizacyjne.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ